Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Sabihahanım Ortaokulu

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sabihahanım Ortaokulu

Sabihahanım Ortaokulu 1810 yılında kurulmuş, Adapazarı’ın en eski okuludur. Adapazarı merkezi ilk defa Sabihahanım ile ilkokul eğitim öğretim hayatına kavuşmuştur.

Okulun ismi okulun ilk öğretmeni ve müdürü Sabiha Hatun’dan gelmiştir. Sabiha Hatun Okulu olarak bilenin okulun adı Sabihahanım Okulu olmuştur.

İlk açıldığında sadece kız çocuklarına ihtisas veren okulda bilinen kadarıyla 1909 yılında Mühendis Cemil Bey tarafından bina yapılmıştır, bu bina 1957 depreminde hasar görerek yıktırılmıştır. 1922 yılında Adapazarını ziyareti esnasında M.Kemal Atatürk okulu ziyaret etmiş, öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çektirmiştir.

1993 yılında ilköğretim sistemine geçen okulu 2012 yılında 4+4+4 sisteminin gelmesiyle Ortaokul olmuş olup 5,6,7 ve 8.sınıflarla devam kararı alınmıştır.

Okulda müdürlük yapmış son yılların müdürleri Murtaza ERDOĞAN, Altay YİĞİT, Necmiye OKUYAN,Sadi EROL, Abide ÇOŞKUN, Necmettin ARSLAN, Lütfü SARI, Hamza KAYA ve görevde olan Eyüp KOTAN’dır.

- REKLAM -
spot_img

SGM öğrencilerinden kalpleri ısıtan davranış

SGM yaz kursları her hafta birbirinden farklı derslerle öğrencilere ışık oluyor. Bu hafta Kur’an-ı Kerim ve Değerler Eğitimi sınıfında...