Perşembe, Haziran 24, 2021

‘Sanal olsa da işlenen suç gerçektir’

Sosyal medya düzenleme paketi mecliste kabul edildi. Taslak aşamasında teklifi desteklediklerini belirten DİJİMED Başkanı Ersin İbil, “Sosyal medya düzenlemesi paketi TBMM’de onaylandı. Ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Sosyal medya düzenlemesi adı altında hazırlanan kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Yasalaşan kanun teklifi ile sosyal medya ve ağlar üzerinde 5 aşamalı bir düzenleme yapılacak.

KANUN KABUL EDİLDİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Dijital Medya ve Habercilik Derneği Başkanı Ersin İbil, “ Geçtiğimiz günlerde DİJİMED olarak desteklediğimizi belirttiğimiz kanun teklifi TBMM’de kabul edildi. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin kabulü ülkemize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

ORTAM SANAL SUÇ GERÇEK

Kanunla birlikte sosyal ağ sağlayıcılarının tanımlanacağını belirten İbil, “Meclis tarafından onay gören bu kanun değişikliği bir sansür değildir. Sosyal medya kullanıcılarının kişilik haklarının korunmasına yardımcı olacak bir denetleme sistemidir. Sosyal medyada hesap açan kötü niyetli bir kişi sahte kimliğin arkasına saklanarak küfür ve hakaretlerde bulunabiliyor. Bu düzenlemeyle hakaret ve küfür içerikli paylaşımlar 24 ile 48 saat içinde silinecek. Durumun tekrar yaşanması halinde farklı yaptırımlara başvurulacak. Unutmayalım ki ortam sanal olsa da işlenen suç gerçektir” ifadelerini kullandı.

ÜLKEMİZDE TEMSİLCİLİK BULUNDURACAKLAR

Sosyal ağ sağlayıcılarının ülkemizde temsilcilik bulundurması konusuna değinen Başkan Ersin İbil, “1 Ekim tarihi itibariyle yürürlüğe geçecek olan kanunda bir önemli noktada günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılarının ülkemizde temsilcilik bulunduracak olması. Ayrıca temsilcilikler sayesinde ülkemizdeki 54 milyon sosyal medya kullanıcısının üzerinden para kazanan sosyal ağlar Türkiye’ye vergi verecek. Vatandaşlarımız sosyal medyada yaşadığı bir sorunu bu temsilcilikler vasıtasıyla kolayca çözebilecek. Temsilcilik bulundurma anayasal haklarımızı koruyacak, destekleyecek ve yüceltecek bir durumdur” diye konuştu.

İlgili Haberler

- REKLAM -