Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Depremin vermiş olduğu hasar göründüğünden daha büyük

- REKLAM -
Diğer Haberler

MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Merkez Üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak günü meydana gelen depremin yaralarını sarmak için Elazığ’a ve Malatya’ya gitti.

Elazığ’da MÜSİAD Elazığ Başkanı Mehmet Özeren ve Üyeleriyle görüşen Başkan Yaşar Coşkun önderliğindeki Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet, yapılabilecek yardımlar ile ilgili bilgi aldı, şehri gezerek halkın sorunlarına yakından tanıklık etti. Tüm Türkiye’nin seferber olduğu afete, 99 depremini yaşamış bir yönetim kadrosu olarak sessiz kalmadılar.

Ziyaretle ilgili değerlendirme ve görüşlerini aktaran MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun, gitmiş oldukları iki şubede Deprem Değerlendirme Toplantısı da gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu değerlendirme toplantılarının sonucunda 6000 binada toplam 24.000 konutun hasarlı olduğunu ve yıkılacağını söyledi. Özellikle Elazığ’ın tam anlamıyla toparlanabilmesi için yaklaşık 3 yıl gibi bir zamana ihtiyacı olduğunu aktardı. “Buralarda konteyner kentler kurulma hazırlığına başlanarak, yerinde dönüşümün daha faydalı olacağı görüşünün daha hâkim olduğunu söyledi. Kiralık konut konusunda bazı sıkıntılar yaşansa da kısmen giderildi. Bundan sonraki süreçte ülke olarak proje ve koordinasyon noktasında hepimizin etkin olması gerekiyor. Etkin olabilmeliyiz ki bu süreci en doğru şekilde atlatalım.” Dedi.

Devletimizin Desteği Her Yerde Hissediliyor

Çadır kent ve yıkım işlemleri devam eden evlerin olduğu afet bölgelerini gezdiklerini aktaran Başkan Coşkun “Özellikle böyle vahim bir depremde AFAD ekiplerinin, AKUT ekiplerinin, Kızılay’ın ve devlet büyüklerinin 2 saat gibi bir zamanda Elazığ’da olması ve yaraların sarılması için hem kendileri seferber olması hem de tüm Türkiye’yi seferber etmesi büyük bir güven vesilesidir. Orada bulunduğumuz her an görevi başındaki polislerimizin, çalışmalarına devam eden AFAD ve AKUT ekiplerinin gayretini ve adeta kendini adadıklarını görmek deprem ülkesi olan ülkemizin elinin boş olmadığını, başka olabilecek herhangi bir felakete de son derece hazır olduğumuzu gösteriyor. Ancak Rabbimden dilerim ki böyle felaketler tekrar yaşanmasın. Ne kadar hazır olursak olalım, deprem bu; yıkıp geçiyor. 1 can dahi feda etmek, ülkemizdeki bir vatandaşımızın dahi canının yanmasını istemeyiz, istemiyoruz.” Diye konuştu.

Bizler De Bu Günleri Gördük, Tüm Desteği Vermeye Hazırız

Elazığ ardından Malatya’ya geçen MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun ve beraberindeki heyet burada MÜSİAD Malatya Şubesi’yle bir araya geldi. MÜSİAD Malatya Başkanı Muharrem Poyraz ve Yönetim Kurulu, Sakarya kafilesini sıcak ve samimi bir şekilde karşıladı.

İki şehri ve kurulmuş olan çadır kenti gezen kafile, yer yer duygularına engel olamadı. 99 depremini sanki dünmüş gibi hatırladığını söyleyen Başkan Coşkun konuşmasıyla halkın yaralarına su serpti; “Sakarya olarak en büyük desteği, en büyük yardımı bizim sunmamız gerekiyor. Bizler 99 depreminde tüm Türkiye’den irili ufaklı yardımlar gördük. Şimdi Elazığ el açıyorken, Malatya el açıyorken bizlerin sessiz kalması olmaz. Elazığ Başkanımız Mehmet Özeren ve Malatya Başkanımız Muharrem Poyraz ile konuyu uzun uzadıya konuştuk.

Sakarya olarak ne yapabiliriz, nasıl yardımımız dokunur bunları konuştuk. Unutmamalıyız ki bizler de bu günleri gördük.” sözlerine yer verdi. MÜSİAD Sakarya olarak tüm desteği vermeye her zaman ve her daim hazır olduklarını söyledi.

Değerlendirmesinin sonunda ise “Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tekrardan Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Ülke olarak yaralarımızı en yakın zamanda sarmamızı temenni ediyor, bölgede çalışan tüm birimlere kolaylıklar diliyorum.” Temennilerinde bulundu.

- REKLAM -
spot_img

SUBÜ Mezuniyet Törenine Hazır

SUBÜ, 2023-2024 Akademik Yılı mezunları için mezuniyet töreni düzenleyecek. Tören, SUBÜ Spor Bilimleri Fakültesi Stadyumu’nda 26 Temmuz Cuma günü...