Salı, Temmuz 16, 2024

‘Adapazarı’nı kaderine terk edemeyiz’

- REKLAM -
Diğer Haberler

Adapazarı Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında gündem dışı söz alan Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyesi ve imar komisyonu üyesi İnşaat Mühendisi Kayhan Alver, olası bir depremle alakalı Adapazarı ilçesinde Depreme Hazırlık Master Planı yapılması gerektiğini önerisini sundu.

Adapazarı Belediyesi bünyesinde kurulacak ve içinde belediye teknik personellerinin, İnşaat, Jeoloji ve Mimarlar odasının ve Sakarya Üniversitesi’nden yetkililerin oluşturacağı hazırlık kurulu ile böyle bir master planı yapılarak devletimizin üst kademelerinden Adapazarı’nın olası bir depremde enkaz altında kalmaması için destek istenip olumlu yanıt alınabileceğini ifade eden MHP meclis üyesinin konuşmasının tamamı şöyle;

Sayın başkan, değerli meclis üyeleri 24 Ocak Cuma akşamı Elazığ’da yaşanan deprem ve ilçemizde yaşanacak olası deprem felaketleri hakkında görüşlerimizi iletmek içinMilliyetçi Hareket Partisi gurubu adına söz almış bulunuyorum.

Öncelikle Elazığ’da yaşanan felakette yaşamını yitirmiş vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş salığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

Kara kış günü evinden barkından ayrılmak durumunda kalmış tüm depremzede vatandaşlarımıza Allah yardım etsin diyor, Milliyetçi Hareket Partisi olarak her daim elimizden gelen yardım ve desteği kendilerine ileteceğimizi belirtmek istiyorum.

Sayın başkan değerli meclis üyeleri;

Cuma akşamı Elazığ sallandı haberi ulaşınca, eminim ki bütün Adapazarlı hemşerilerimizin yüreğini bir korku kaplamıştır.

Yaşananların boyutunu anlamak için haberleri açtığımızda, devletimiz ve imkanı olan vatandaşlarımızın kısa sürede olay yerine ulaşarak, enkaz altındaki vatandaşlara yardım elinin uzatıldığını görmek, bir nebze olsun içimize su serpti.

Saatler geçse de çalışmalarına ara vermeden devam eden ekiplerin gayretleriyle birçok vatandaşımız enkaz altından sağ salim çıkarıldı.

Enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, Türk milleti yıldırım gibi bir yardım seferberliği başlattı.

Kara kış günü çocuklar üşümesin, yaşlılar hasta olmasın, aç açıkta kimse kalmasın diye bütün bir ülke el ele verdi.İlgili bakanlıklarımız bir an olsun deprem bölgesinden ayrılmadı.

Enkaz altından çıkarılmak üzereyken beni bırakın çocuğumu çıkarın diyen vefakar analarımızın, yan tarafta komşum var onu da çıkarın diyerek ölümle burun burunayken bile komşu hakkını yerine getirmeye çalışan insanlarımızın, enkaz altında kızıyla birlikte zor durumda olan anneye; sizi buradan çıkarmadan bende çıkmayacağım diyerek moral veren asil Türk kadını Jandarma Astsubay Çavuş Zehra Yıldız’ın, Kürtçe bilmeyen Azize Çelik isimli enkaz altındaki vatandaşımıza, hem Türkçe hem Kürtçe telkinlerde bulunan ve bin yıllık kardeşliğimizi ibretlik bir tablo ile gözler önüne seren UMKE personeli Emine Kuştepe’nin oluşturduğu birlik ve beraberlik tablosu,aziz Türk milletinin her türlü zorluğu nasıl aşacağını herkese göstermiştir.

Allah hepsinden razı olsun.

Milletimiz Yüce Allah’ın en şiddetli imtihanlarının birinden böyle güzel geçerken, tabi yine menşei ve meşrebi bizden olmayan birileri görevlerini yerine getirmek üzere iş başındaydı.

Kimisi Elazığ halkı hakkında haddini aşan cümleler kurdu, kimisi devletin deprem şiddetini düşük göstererek vergi hesabı peşinde olduğu noktasında alçakça iftiralarda bulundu.

Bu zihniyetlerin hepsini Milliyetçi Hareket Partisi olarak lanetliyoruz.  

Değerli hazirun,

Elazığ depremi sonrasında maalesef birtakım kişiler tarafından, 1999 depremi ile Elazığ depremi kıyaslanarak asrın felaketi olarak nitelenen 1999 depreminde devletin çöktüğü imaları yapıldı.

 Şunu açıkça ifade etmek isteriz ki depremler devletleri çökertmez. Devletleri fitne çökertir.

Eminiz ki Aziz Türk milleti, en ağır felaketlerde dahi fitne ve ayrılık eken; sanat, spor ve siyaset camiasının içine yerleşmiş bu şahsiyetleri not edip, yüzlerine bakmayacak ve yüce Allah’ın en ağır imtihanlarını, bu birlik ve beraberlik ruhu içerisinde en güzel şekli ile vermeye devam edecektir.

Sayın başkan, değerli meclis üyelerimiz,

Yaşanan Elazığ depremi aslında deprem acısını hiçbir zaman unutmamasıve her daim hazırlıklı olması gereken biz Adapazarlılarınsuratına bir kova su serpti. Depreme hazırmıyız sorusu toplumun her kesimi tarafından sorgulanmaya başlandı. Bir takım kurum ve kuruluşlar acil eylemlere başladı.

Bizde Milliyetçi Hareket Partisi olarak birtakım düşüncelerimizi bugün burada ifade etmekle başlayıp, olası bir deprem için Adapazarı’nın hazırlanmasına dair üzerimize düşen sorumlukları yerine getirmek adına yapılacak her türlü çalışma için seferber olacağımızı belirtmek istiyoruz.

Bu bağlamda İnşaat Mühendisleri odasından aldığımız veriler

1999 depreminde;

Ağır hasarlı: 25.543 Bağımsız bölüm

Orta hasarlı: 19.841 Bağımsız bölüm

Az hasarlı ve hasarsız: 48.582 bağımsız bölüm olduğunu göstermektedir.

Aynı belgede;

Deprem sonrası ağır hasarlı binaların tamamının yıkıldığı,

Orta Hasarlılardan büyük bir çoğunluğun güçlendirilmiş olmasına rağmen 232 bağımsız bölümün yani 111 binanın hala güçlendirilmemiş olduğu,

Az hasarlı veya hasarsız 20-25 bin civarında bağımsız bölümün yani bina bazında 7000 binanın yürürlükte olan deprem yönetmeliğinin istediği güvenlik şartlarını sağlamadığı ifade edilmektedir.

İnşaat mühendisleri odası deprem sonrası güçlendirme yapılmış binalarla ilgili de endişe taşıdıklarını, yaşanacak olası bir depremde bu binaların potansiyel bir tehlike arz ettiği kendileri tarafından ayrıca ifade edilmektedir.

Bu durumda ilimizde deprem görmüş geçirmiş toplamda 50 bin hanenin, olası bir depremde risk altında olduğu ve bunların çoğunluğunun da Adapazarı ilçemiz sınırları içerisinde bulunduğu gerçeğini ortaya koymak vicdani bir gerekliliktir.

Ayrıca başta kamu kurum ve kuruluşlarına ait güçlendirilmesi veya yıkılması gereken binaların olduğu bilinmektedir.

Elazığ depreminden sonra il milli eğitim müdürlüğümüz 17 okulun bakanlık kararı ile yıkılacağını açıklanması memnuniyet verici olmakla birlikte, güçlendirilmesi gerekli olan okulların ne olacağı konusunda endişe taşıdığımızı, okullar başta olmak üzere, risk taşıyan tüm kamu binaları ile ilgili aksiyonların acilen alınması gerektiğini buradan hatırlatmak istiyoruz.

Sayın başkan değerli meclis üyeleri,

Belediyemiz imar komisyonun bir üyesi ve bir inşaat mühendisi olmanın ötesinde, 1999 felaketine şahit olmuş bir Adapazarlı olarak, yukarıdaki verilerden de anlaşılacağı üzere, deprem sonrasına yönelik birtakım çalışmalar yapılmış olmakla birlikte, deprem anı ile ilgili gerekli önlemler tam anlamıyla alınamamıştır.

Her deprem korkusunda yegane çıkış olarak öne sürülen kentsel dönüşüm ile ilgili kanun2012 yılında yürürlüğe girmiş olmasına rağmen, ilçemizde herhangi bir kentsel dönüşüm çalışması çok yönlü sebeplerden dolayı henüz başlatılamamıştır.

Şunu unutmamalıyız!

Yarın olası bir deprem sonrası ne kadar hızlı bir şekilde arama kurtarma, enkaz kaldırma veya çadır dağıtımın yapıldığını değil, 1999 depremine göre ne kadar az sayıda evin yıkılıp hiç can kaybı yaşanmadığını konuşmalıyız.

Adapazarı’nı kaderine terk edemeyiz.

Bu konuda gerek kamu kurumları, yerel yönetimler, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve tüm Adapazarlılar olarak üzerimize düşeni yapmalıyız.

Çalışmaları hızlı şekilde başlatmalı, deprem konusundaki ihtiyaçlarımızı tüm gerçekliğiyle üst düzey devlet kademelerimize iletmeliyiz. Eminim şehir olarak bunu başarabilirsek devletimiz Adapazarlıların enkaz yığınları altında kalmasına müsaade etmeyecektir.

Tüm şehir sakinlerine nereden başlayıp neler yapılması hususunda birtakım önerilerimizi ifade etmek istiyorum;

Öncelikle belediyemiz bünyesinde ve öncülüğünde belediyemiz ilgili müdürlüklerinden teknik personellerinin içinde bulunduğu; İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası gibi ilgili meslek odalarıyla; Sakarya Üniversitesi’nin de katılım sağlayacağı Deprem Master Planı Hazırlık Kurulu Kurulması ilk ciddi adım olacaktır.

Yapılacak çalışmalar ile ilgili kesin yol haritasının ilgili kanun ve mevzuatlara uygun şekilde belirlenerek, bu kurul tarafından takip edilmesi en verimli ilerleme yolu olacaktır.

Bugün oluşturacağımız bu kurul belki de yarın bir kriz masası kurulmasına engel olacaktır.

Kurul neler yapabilir diye kısa başlıklar halinde ifade edecek olursak;

–          Mevcut yapı stoku durum tespiti yapılarak bina karnelerinin oluşturulması.

–          Oluşan bina karneleri değerlendirilerek Adapazarı yerleşkesi bina bazlı deprem risk haritası oluşturulması,

–          Yapıların deprem dayanımları ve güçlendirilmesi ile ilgili çalışma yapılarak, vatandaşın talebi beklenmeden yapı sahipleriyle bire bir görüşmeler yapılıp, binasının durumuyla alakalı bilgilendirme yapılması ve yol haritası gösterilmesi,

–          Risk haritasında olası bir depremde en çok hasar alacak bölgelerle ilgili acil kentsel dönüşüm çalışmalarının başlatılması,

–          Kentsel dönüşüm ile ilgili daha verimli çalışmalar yapılabilmesi için ilgili Meslek Odaları ile iş birliği yapılması

–          İlçemizdeki tüm apartmanlar, kamu binaları, halka açık alışveriş merkezi, park bahçe gibi alanlara depremi her daim hatırlatacak ve bireysel hazırlıkların yapılmasını ve kentsel dönüşümün önemini anlatan deprem panolarının asılması

–          Deprem ile ilgili paneller düzenlenerek bilim adamlarından kentin deprem bilincini geliştirmek için yardım alınması

–          Basın ve medya yoluyla yapılan çalışmaların adım adım halka anlatılması

Bu başlıklara ilaveler yapılabilir.

İlimizde 1999 depreminin acısını en çok çekmiş ilçe olan Adapazarı’mızda böyle bir irade ortaya koyarak;tüm kamu kurum ve kuruluşları, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, vatandaşlar olarak deprem öncesinde bu birlik beraberliği oluşturabilirsek, yarın enkaz altından birbirimize seslenmek zorunda kalmayız.

Ayrıca şunun altını çizmek istiyorum, bugün depreme dair yapacağımız bütün çalışmaların ekonomik olarak getireceği yük, yarın enkaz kaldırma, arama kurtarma veya hayatı idame ettirebilmek için yapılacak harcamaların çok daha altında kalacaktır.

Değerli meclisimize ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kayhan Alver

Milliyetçi Hareket Partisi

Adapazarı Belediye İmar Komisyonu Meclis Üyesi

- REKLAM -
spot_img

Yusuf Alemdar 15 Temmuz gecesini anlattı: ‘Hainlerin saçtığı karanlık Sakarya’nın destanıyla aydınlandı’

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yazılan demokrasi zaferi, Sakarya’da yine aynı meydanda aynı ruhla canlandı. Çark Caddesi’nde kol...