Cuma, Haziran 14, 2024

Sakarya Üniversitesi TÜSEB AR-GE toplantısına ev sahipliği yaptı

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al’ın konuşmasıyla başlayan TÜSEB AR-GE toplantısında araştırma geliştirme, yapay zekâ ve sağlık alanının birleşmesi konuları üzerinde duruldu. SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al konuşmasında olumsuz olmamak gerektiğini, atılan adımların önemli adımlar olduğunu söyleyip katılımcılara teşekkür etti.

TÜSEB AR-GE toplantısında konuşan TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan kendini tanıtarak sözlerine başladı ve bu sektörle hastalıkları iyileştirmek istediği için ilgilendiğini dile getirdi. Şirketlerin gün geçtikçe kendi sektörlerine yatırım yapmaya başladıklarını, AR-GE’nin Türkiye’de bir kavgayla başladığını ve aslında Türkiye’nin bu alanla son çeyrek asırda tanıştığını söyleyen Akdoğan, bunun sebebini de “AR-GE bir kültürdür ama biz bunu içselleştiremedik. Biz bununla bir direnç olarak karşılaşıyoruz, devletin bu konuya sahip çıkabilmesi için devletin belirli bir yardımda bulunması gerekiyor ve firmaların da açık olması gerekiyor” diyerek açıkladı.

AR-GE konusu konuşulduktan sonra yapay zekâ konusu ele alınan toplantıda, yapay zekanın çok kapsamlı bir alan olduğu “yapay zekanın girmediği ya da giremeyeceği hiçbir alan yok” cümleleriyle özetlendi. Enstitü faaliyetlerinin temel amacının Türkiye’de ya da yurtdışında gelecekte ihtiyaç duyulması halinde, olası bir pandemi öncesi hazırlık yapılması ve erken geliştirmeyi sağlamanın önemine vurgu yapılarak, bu faaliyetlerle olası krizlerin toplum tarafından kabullenilmesinin daha olası olduğu belirtildi.

Personel lokalinde yapılan toplantıya SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, Sakarya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrah Doğan, TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, SEAH Başhekimi Prof. Dr. Fikret Halis, Prof. Dr. Ateş Kara, Prof. Dr. Rabia Çakır, Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burcu Yücel, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Songül Varlı, Teknokent Genel Müdürü Dr. Yakup Köseoğlu ve SAÜ Tıp Fakültesi akademisyenleri katıldı.

- REKLAM -
spot_img

Alemdar: Şehrimizi geleceğe hep birlikte taşıyoruz

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, belediyedeki mesaisi sonrası cadde ve sokaklarda vatandaşlarla, esnaflarla buluşuyor. Şehre hizmette vatandaşlarla yol...