Cuma, Haziran 14, 2024

Diyet yapmadan önce mutlaka uzmana danışın

- REKLAM -
Diğer Haberler

SUBÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Diyette Yapılan Doğrular ve Yanlışlar’ başlıklı seminerde konuşan Diyetisyen Özgür Haykır, doğru diyet seçiminin sağlık için önemine değinirken mutlaka uzmana danışılması gerektiğini kaydetti.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından ‘Diyette Yapılan Doğrular ve Yanlışlar’ başlıklı bir online konferans düzenlendi. Diyetisyen Özgür Haykır’ın konuşmacı olarak katıldığı ve moderatörlüğünü Tuğçe Tetik’in üstlendiği konferansta hangi nedenlerden dolayı diyet yapıldığı, diyet çeşitleri, diyet öncesinde yapılması gerekenler ve diyet yaparken dikkat edilecek hususlar üzerinde duruldu. Haykır konferans sonunda katılımcılardan gelen soruları da cevapladı.

Sağlık üzerinde önemli bir etkisi var

Beslenme kavramını açıklayarak konuşmasına başlayan Diyetisyen Özgür Haykır, “Beslenme, insanların vücutlarının ihtiyaç duyduğu besinleri alarak sağlıklı bir şekilde büyümesi, gelişmesi ve çalışması sürecidir. Sağlıklı bir beslenme programı, doğru besinleri içerirken aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzı için gereken enerjiyi de sağlar. Beslenme, hastalıkların önlenmesi ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek için önemlidir. Diyetler ise vücudumuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayarak sağlık üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Fakat hangi diyetin hangi etkiyi sağlayacağı birçok faktöre bağlıdır” diye konuştu.

Diyet planları kişiye özel hazırlanır

Doğru ve yanlış diyet tarzları hakkında bilgi veren Haykır, doğru diyet tarzlarını düşük karbonhidratlı diyetler, düşük yağlı diyetler, DASH diyeti, Akdeniz diyeti, vejetaryen ve vegan diyetleri şeklinde sınıflandırdı. Yanlış diyet tarzlarına ise tek tip diyetler, hızlı kilo verme diyetleri, sıvı diyetleri, açlık diyetleri ve yeme bozukluğu diyetlerini örnek gösterdi. Doğru diyet seçiminin önemine değinen Haykır, “Doğru diyet sağlıklı bir yaşamın sağlanması, birçok kronik hastalığın önlenmesi ve tedavi edilmesi için yardımcı olabilir. Ancak herkesin vücut yapısı, yaşam tarzı farklı olduğu için kişiye özel bir diyet planı hazırlanması gereklidir. Bir diyet planı uygulamadan önce sağlık uzmanına danışmak önemlidir Dengeli beslenme, doğal ve tam gıdaların tüketimi, su alımı, porsiyon kontrolü, iyileştirilmiş yemek hazırlama yöntemleri doğru diyet seçimi açısından dikkate alınması gereken önemli noktalar” ifadelerini kullandı.

- REKLAM -
spot_img

Alemdar: Şehrimizi geleceğe hep birlikte taşıyoruz

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, belediyedeki mesaisi sonrası cadde ve sokaklarda vatandaşlarla, esnaflarla buluşuyor. Şehre hizmette vatandaşlarla yol...