Pazartesi, Haziran 5, 2023

Türkçe Özbekçe çeviri

- REKLAM -
Diğer Haberler

Türkmenistan ve Kazakistan’ın ortasında yer alan Özbekistan, bir Türk devletidir. Türkiye ile kardeş devlet olan Özbekistan’ın dili de Türkçe ile aynı dil ailesine mensuptur ve aralarında oldukça fazla benzerlikler vardır. Türkçe ile aynı dil grubuna ait olan Özbekçe, eski Uygur dilinden birçok izler taşımaktadır. Ancak zaman içinde Özbekistan dili Rusça ve diğer dillerin etkisiyle gelişmiş ve bugünkü durumuna ulaşmıştır. Türkçe gibi Altay dil ailesinin bir üyesi olan Özbekçe çeviriyapmak için bu dilin tarihsel gelişimini ve etkilendiği unsurları iyi bilmek gerekmektedir. Günümüzde kullanılan Özbekçe, Türkçe ile kıyaslandığında bir takım yapısal değişimlere uğramıştır. Özbekçe dilinin dört lehçesi vardır. Bunlar; Kuzey Özbekçe, Güney Özbekçe, Kıpçak Özbekçesi ve Oğuz Özbekçesi’dir. Türkçe Özbekçe çeviri yaparken ise standart hale gelmiş olan Özbekçe yazı dili temel alınır.

Özbekçe’nin Tarihsel Gelişimi

Özbekçe, Orta Asya’da ortaya çıkmış, Çağatay Türkçesinden gelen bir Türk dilidir. Çağatay Türkçesi, 14. yüzyılda Moğol İmparatoru Cengiz Han’ın ikinci oğlu olan Çağatay Han döneminde ortaya çıkmış olan Türk dilidir. Özbekler 1917 yılında Rusya’daki Ekim Devrimi ile Sovyetler Birliğine katılınca, Özbekçe’de Rusça’nın etkisi artmıştır. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra bağımsızlığını kazanan Özbeklerin dilinde zamanla Rusça etkisi de oldukça azalmıştır. Özbekçe çeviri yaparken Rusça’nın etkilerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Özbekçe Çeviri Konuları

Günümüzde Özbekçe çeviri konusunda yoğun bir talep bulunmaktadır. Bunun en temel nedni Özbekistan ve Türkiye arasında ticari, kültürel ve iş anlaşmalarının artmış olmasıdır. Aynı zamanda ülkemizde Özbeklerin nüfusu da geçmiş yıllara oranla oldukça artmıştır. Bu durum da Türkçe Özbekçe çeviri ihtiyacını artıran unsurlardan biridir. Ülkemizde başlıca Özbekçe çeviri konuları, ticari belgeler, anlaşmalar, sözleşmeler, hukuksal belgeler, tıp çevirileri, eğitim ve araştırma çevirileridir.

Çeviri taleplerinizde, hızlı, uygun fiyatlı, güvenilir ve kurumsal çözümler için OKEANOS TERCÜME sizlere çok yakın. Bütün dillerde profesyonel  tercüman kadrosuyla, ister bireysel, isteseniz de kurumsal taleplerinizde, kısa sürede istediğiniz çözümü bulabilirsiniz. Bizlere dilerseniz web sitemiz üzerinden ulaşabilir, dilerseniz de 0212 221 45 21 kurumsal hattımız ile direk müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

- REKLAM -

Yüce: Sakarya’nın Karadeniz kıyıları bisiklet turizminin yeni adresi olacak

AB tarafından destek almaya hak kazanan ‘Karadeniz’de Pedal Çevirelim’ projesi kapsamında gerçekleştirilen ‘Eko Turizm Rotasında Pedal Dostu’ festivalinin kapanışında...