Salı, Temmuz 27, 2021

‘Kentsel Dönüşüm merkezde başlamalı’

Cumhuriyet Halk Partisi Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Haluk Akbay, Meclis Toplantısında gündem dışı yaptığı konuşmada şehrin en yoğun 2001 yapı denetim kanunu öncesi ve yaşlı binalarını Adapazarı merkezinde olduğunu ve bu yüzden kentsel dönüşümün merkezde başlaması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Haluk Akbay yaptığı konuşmada ‘Adapazarı 17 ağustos 1999 depremini 7,4 büyüklüğünde hissetmiş, marmara depremini yaşadı. 45 saniye sürmesine rağmen 3.890 kişi hayatını kaybetti 7.284 kişi yaralandı. Depremde 19.043 konut ve 4.068 işyeri hasara uğrarken, 1.812 konut ve 1.675 işyeri ise hafif hasara uğramıştır. Depremde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum.

1999 depreminin ekonomik maliyetinin devlet planlama teşkilatı 15-19 milyar dolar olduğunu hesaplıyor. 2001 krizinede sebep olduğunu ileri süren iktisatcılar mevcuttur.

Bu dönemde Adapazarı merkez olarak (Erenler, Arifiye, Serdivan) dahil nüfus 340.825 kişi idi. Bugün sadece Adapazarı nüfusu 276.385 kişidir. Sakarya ilimizin nüfusu 756.168 kişi bugün ise 1.029.650 kişidir. 1999 da dünyaya gelenler bugün 21 yaşında depremi bilmiyorlar sadece Adapazarı merkez olarak nüfus artışı % 61 dir. Buda depremi yaşamayanların çoğunlukta olduğunu görüyoruz.

Uzmanların ifadesine göre Sakarya’da 7 bin bina deprem güvenliğine uygun olmadığını, güven sağlamadığını ifade ediyor. Daire bazında bakıldığında da  20 bin daire bulunduğu bu binaların tamamının elden geçmesi ve depreme hazır hale getirilmesi gerektiğini söylüyor.

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yapı Anabilim Dalının yaptığı araştırmada 10 kamu binasının depreme dayanıklı olmadıklarını ortaya çıkarmışlardır.

Aynı şekilde ilimizdeki 17 okulun da yıkımı kararı alınmıştır.

Ülkemizdeki bazı profesörler bir binanın deprem olmasa bile yaşama ömrünün 50 yıl olduğunu söylüyor.

Adapazarın’da 1967 depreminden sonra yapılan deprem geçirmiş bütün yapı stokları tekrar incelenmelidir.

Bu durumda “deprem öldürmez, alınmayan önlem insanları öldürür.” Sözünü unutmamamız gerekir.

Hepimizi derinden üzen Elazığ ve Malatya depremleri tekrar bize deprem kuşağında olduğumuzu hatırlattı.

1999 depreminden tam 21 yıl geçti. Unutmayacağız, unutturmayacağız gibi sözleri gazete manşetlerinde gördük.

Halk olarak “depremde ölmek kader değildir biz depremde ölmek istemiyoruz” binalarımızı deprem güvenli hale getirin bizim yerleşim alanlarımızı deprem odaklı kentsel dönüşüme tabi tutun diyen halk bir elin parmaklarından azdır.

Yüksek katlı binaların başta sahipleri, hissedarları olmak üzere el vicdan diye bakmaları lazım. Bu arada bir kişi daha ölürse ölmez dedikleri, vicdan rahatsızlığı duymaları gerekir.

Bu durumda deprem kültürü olmayan toplumda kent depreme nasıl hazırlanır başlı başına bir sorundur.

          Ne yapmak lazım ??

Kenti oluşturan birleşenleri halk, yönetim, altyapı, yapı stoku, çevre ve ekonomi deprem bilincinde değilse önce bu birleşenleri bilgilendirmek ve bilinçlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Sadece yapı stokunu düzelterek bir kenti depreme hazırlamak mümkün değildir. Olası bir depremde ne kadar atık çıkar bunları nerede stoklanacağının bilinmesi gerekir.

Adapazarı Belediyesi olarak sayın başkanımız gerekli çalışmaları yapıyor. Vatandaşı memnun edecek bir sistemin geliştirilmesi için gayret sarf ediliyor.tabi ki bu sadece belediyenin gayretleri ile çözülecek bir konu değildir. Bu kente yaşayan tüm birleşenlerin ve halkın yüksek bina sahipleri ve hissedarların bu iş için gerekli şartları taşıyan müteahhitlerin gayretli ve olumlu yaklaşımları gerekmektedir.

Belediye olarak deprem ile yaşama kültürüne dikkat çekmemiz gerekir bunu için bilbordlar afişler hazırlanıp şehirde dikkat çekecek yerlerde kullanılması gerekir. Düşünmeliyiz.

Sayın meclis üyelerimiz,

Bu kentte yaşayanlar olarak hepimize görev düşüyor bizlerde öneriler ile kentsel dönüşüme yardımcı olmamız diye düşünüyorum.

Önerilerim;

Adapazarı geneli için bir kentsel dönüşüm ana planı hazırlanmalıdır. Bu planda tüm mahallelerin yeni imarı nüfus yoğunlukları, yeni ulaşım aksları vb. Tüm detaylar planlanmalıdır. Tüm dönüşüm bu plan dahilinde gerçekleşmelidir.

Adapazarı ilçesi günlük yaşantısının aktığı doğu çevre yolu-millet bahçesi aksı ile patates hali-karaağaç aksı arasında kalan bölge Adapazarı’nın merkezi durumundadır.

Kentsel dönüşüm şehir merkezinden başlanması gerektiğine inanıyorum çünkü;

  1. Şehrin en yoğun 2001 yapı denetim kanunu öncesi ve yaşlı stok buradadır.
  2. Gündüz yaşanacak bir depremde günlük hayatın burada akması sebebiyle hasar ve can kaybı yoğun olacaktır.

Meclisimizde temsil edilen siyasi partilerin önereceği konu hakkında yetkin kişilerden çalışma gurubu kurulmasını öneririm.

Bu guruba ilgili teknik oda ve stk lardan katılımcı ilavesi ile yararlı olacaktır. Böylesi bir çalışma gurubu en geniş katılımı ve kamuoyu desteğini sağlayacağını düşünüyorum.

Son olarak “yaşamak istiyorsan depremden korun” depremle yaşamak demek, önlem almak demek’ dedi.

İlgili Haberler

- REKLAM -