Süre bitti, yıkım bitmedi

Adapazarı Belediyesi tarafından 3 Haziran 2020 tarihinde yıkım ihalesi yapılan SAKVA, Ali Fuat Cebesoy Vergi Dairesi ve muhtelif dükkanların bulunduğu iş merkezinin yıkımı bir türlü bitirilemedi.

2017 yılında Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün riskli yapı olarak tespit ettiği Adapazarı Belediyesi’nin yanında bulunan SAKVA, Ali Fuat Cebesoy Vergi Dairesi ve muhtelif dükkanların bulunduğu iki bloktan oluşan iş merkezinin yıkım ihalesi 3 Haziran 2020 tarihinde Adapazarı Belediyesi tarafından yapıldı. İhale dosyaların incelenmesi, sözleşmenin imzalanması ve yer tesliminden sonra basında yer alan haber ve fotoğraflara göre firma 21 Temmuz 2020 tarihinde yıkım çalışmalarına başladı.

24 Temmuz 2020 tarihinde Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu tarafından ‘“Hemşehrilerimizden az daha sabır rica ediyoruz. Yıkım hızla bitecek ve hemen ardından Adapazarı’mızı mutlu edeceğine inandığımız projemize start vereceğiz’ açıklaması yapıldı.

İhale şartnamesindeki ‘Yıkım süresinin başlangıç tarihi yer teslim tarihinden itibaren başlayacak olup; 25 (yirmibeş) takvim günü içerisinde tamamlanacaktır.’ maddesine göre firmanın, işe başlama tarihinden itibaren 25 takvim günü içinde yıkımı tamamlaması gerekirken yıkım halen bitirilemedi.

Zamanında bitirilemeyen yıkım işi için şartname gereği Adapazarı Belediyesi firmaya geciken her gün için, 1.000,00 TL (bintürklirası) gecikme cezası uygulayacak.

Yıkımın ardından Adapazarı Belediyesi tarafından ADA Meydan Projesine başlanılacak. Ada Meydan Projesi için 2020 yılında gerçekleştirilmesi hedeflenen yüzde 5’lik kısmı için 2 milyon 800 bin TL, 2021 yılında gerçekleşmesi hedeflenen yüzde 95’lik kısım için 56 milyon 200 bin TL yaklaşık bütçe öngörüldü.

İlgili Haberler

- REKLAM -