O iki okula ne oldu?

t54.com.tr haber sitesi Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yılın Ocak ayında temel kazı çalışması başlattığı eski askeri lojman arazisi ve esik İmam Hatip arazisine yapılacak 2 okulu manşete taşıdı.

t54.com.tr haber sitesinin haberine göre;

Büyükşehir Belediyesi’nin bu yılın Ocak ayında temel kazı çalışması başlattığı eski askeri lojman arazisi ve eski İmam Hatip arazisine yapılacak 2 okulun akıbeti merak konusu oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce okulları belediyenin imkanları yanısıra vatandaşların ve STK’ların destekleriyle inşa edeceklerini açıklamıştı.

SÖZLEŞMENİN ÜZERİNDEN 2 YIL GEÇTİ

1 Temmuz 2018 tarihinde dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu tarafından şehir merkezinde ihtiyaç duyulan otoparkın Atatürk İlkokulu’nun bulunduğu araziye inşa edileceğini ve arazi karşılığında ise Adapazarı Anadolu İmam-Hatip Lisesi ve askeri lojmanların bulunduğu alana 2 yeni okulun 2019-2020 eğitim yılına yetişeceği açıklamıştı. Bu açıklamanın üzerinden nerdeyse 2 yıl geçmesine rağmen proje hayata bir türlü geçemedi.

ÇALIŞMALARA DERHAL BAŞLAYACAKLARINI AÇIKLAMIŞTI

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimler sonrası Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ekrem Yüce proje ile ilgili 25 Aralık 2019 tarihinde yaptığı açıklamada yıkımı gerçekleştirilen Adapazarı Anadolu İmam-Hatip Lisesi ve askeri lojmanların bulunduğu alana inşa edilecek 24 derslikli 2 yeni okul için temel atma işlemlerinin kısa süre içerisinde başlayacağını, Büyükşehir Belediyesi’nin imkânlarıyla modern eğitim yuvalarını tamamlamayı hedeflediklerini, kurum ve kuruluşların, STK’ların ve paydaşların katkısıyla şehrin eğitim ve öğretim hayatına 2 yeni eseri kazandıracaklarını, 24 derslikli 2 yeni okulun temellerini atarak inşa çalışmalarına derhal başlayacaklarını, Çark Caddesi bölgesinde yaşanan parklanma sorununu da 2 yeni okulun inşasının ardından başlanacak otopark ile çözüm üreteceklerini dile getirmişti.

ATATÜRK İLKOKULUNUN YERİNE DE OTOPARK YAPILACAKTI

En son bu yılın Ocak ayında temel açma çalışmaları bir kaç hafta devam etmiş, açılan çukur öylece bırakılmıştı. Büyükşehir Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla yaptığı bu kazının devam edip etmeyeceği okup projelerinin ne zaman hayata geçirileceği merak ediliyor. Atatürk İlkokulunun yerine yapıcağı söylenen 700 araçlık otoparkın da Çark Caddesinde yaşanan otopark sorunun çözmesi bekleniyor.

BÜYÜKŞEHİR DAHA ÖNCE DE KIZ İMAM HATİP LİSESİ İNŞA ETMİŞTİ

Büyükşehir Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği Milli Eğitim Müdürlüğü, Atatürk İlkokulu’nun bulunduğu araziyi Büyükşehir Belediyesine verecek, Büyükşehir Belediyesi de yıkılan İmam Hatip arazisine ve askeri lojmanların arazisine hem Atatürk İlkokulu hem de İmam Hatip Lisesi için iki ayrı okul yapacaktı. 24 derslikli bu okulların projelerinin hazır olduğu belirtilmişti. Büyükşehir Belediyesi daha önce de Mustafa Büyük kız İmam Hatip Lisesi’ni inşa etmişti.

Kaynak: t54.com.tr

İlgili Haberler

- REKLAM -