Sakarya Millet Bahçesi’nin hikayesi

Her şey Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) eski Atatürk Stadyumu karşılığı Yeni Sakarya Atatürk Stadyumunu yapması ile başladı.

TOKİ tarafından yeni stadyuma karşılık alınan 27 dönümlük eski Atatürk Stadyumu, 77 milyon 968 bin 742 liraya satışa çıkarıldı.

TOKİ tarafından açık artırma usulüyle satışa çıkarılan eski stadyum arazisini, Şen Piliç’in sahibi Haşim Gürdamar’ın PD Gayrimenkul isimli firması 80 milyon liraya yakın teklif vererek satın aldı.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Sakarya ziyareti öncesinde, eski stat arazilerinin Millet Bahçesi olduğunu ancak Sakarya’da eski stat yerinin TOKİ’ye verildiği için bu durumdan yararlanamadığını anlatması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ başkanı ile dönemin Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na sorunun çözüme kavuşturulması talimatını verdi.

Eski stat arazini satın alan Haşim Gürdamar ile yapılan görüşmeler sonunda Şen Piliç’e başka bir şehirden stat arazisine eşdeğer bir arazi devredilmesi üzerine anlaşma sağlandı.

Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, eski statın yerine yapılacak Millet Bahçesi projesi içersine stadyumun arkasındaki arsa ve Çark Mesireyi de katarak Millet Bahçesi’nin 63 bin metrekarelik bir alana yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski Atatürk Statı’nın Sakarya Millet Bahçesi yapılması talimatı ile başlayan Sakarya Millet Bahçesi projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 6 Şubat 2019 tarihindeki ihalesi ile başladı.

Yaklaşık bedeli 22.566.895,84 TL olan Konveksiyon Kalıp Sistem 905,19 m² İnşaat Alanına Sahip Millet Kıraathanesi İdare Binası WC Satış Birimi Güvenlik Gözlem Kulesi Seyir Terası Makine Dairesi Su Deposu ve 71712,83 m² Alanda Millet Bahçesi Genel Altyapı İşleri ve Rekreasyon Alanları Yapımı ihalesine 22 firma teklif verdi. Teklif veren firmalardan 19’nun teklifi geçerli sayıldı.

27.02.2019 tarihinde sözleşmesi imzalanan Sakarya Millet Bahçesi ihalesini, 15.480.000,00 TL teklifi veren Everest Madencilik İnşaat Nakliye Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kazandı.

İşin süresi 8 Mart 2019 tarihinde başlayıp 4 Eylül 2019 bitiş olarak belirlendi ancak projede yapılan değişiklikler nedeni ile tamamlanma süresi uzadı.

Sakarya Millet Bahçesi ile ilgili TOKİ sayfasında projenin %91’nin tamamlandığı kaydına rağmen Sakarya Millet Bahçesinin önce 2019 Aralık, sonrasında 2020 Şubat aylarında biteceğine dair açıklamalar yapıldı.

21 Mayıs 2020 tarihinde TOKİ ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi arasında devam eden bakım-onarım çalışmaları hakkında iş birliği protokolü imzalandı. Bu protokol ile Millet Bahçesinin Sakarya Büyükşehir Belediyesi‘ne devri ile süreç başlatıldı.

21 Mayıs 2020 tarihinde TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin Sakarya Millet Bahçesi’nde yaptığı incelemeler sonrasında yapılan açıklamada Sakarya Millet Bahçesi’nin açılışının uygun bir zamanda yapılacağı açıklandı.

Sözleşme gereği 4 Eylül 2019 tarihinde bitmesi gereken ve ne zaman açılacağı belli olmayan Sakarya Millet Bahçesi’nde Meyve ve sebze bahçeleri, 989 metrekarelik yapay bir gölet,  Kuzey girişinde kullanıcıları davet eden 3 bin 832 metrekarelik renk ve koku bahçeleri,  kuzeydoğu ucunda önerilen bin 570 metrekarelik sebze ve meyve bahçeleri, has bahçe ve 129 araçlık otopark yer alacak.

İlgili Haberler

- REKLAM -