Salı, Temmuz 16, 2024

SAÜ’de Bahar Dönemi Ders Yazılmaları devam ediyor

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Üniversitesi 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi ders kayıtları; önlisans ve lisans öğrencileri için 27 Ocak 2020 Pazartesi, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için ise 28 Ocak Salı günü itibariyle başladı. Tüm programlar için elektronik ortamda derse yazılma işlemleri 2 Şubat 2020 Pazar gece yarısına kadar devam edecek.

Geçtiğimiz yıl yapılan yönetmelik ve buna bağlı yönergelerin sisteme işlenmesi nedeniyle, bu dönem SABİS derse yazılma modülünde önemli güncellemeler yapıldı. Teknolojik olarak da güncellenen SABİS online yazılma modülü, kolay ve anlaşılır yeni arayüzleri ile öğrencilerin beğenisine sunuldu. Güncellemeler nedeniyle ilk gün kısa süreli bazı aksaklıklar yaşandı, ancak bunlar kısa sürede çözülerek yazılma işlemlerine devam edildi. Perşembe günü hariç bir hafta boyunca 6 gün sürecek yazılma işlemlerinin ilk üç gününde 30 bin 585 öğrenci (lisans öğrencilerinin yüzde 63’ü) yazılma işlemlerini tamamladı. Normal öğrenciler yazılma işlemlerini kolaylıkla yaparken, yazılmada sorun yaşayan öğrenciler için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ve SABİS ekibi koordineli bir şekilde çalıştı. Yazılma işlemlerinin tamamen online olması ve dilekçe ile yazılmaların en aza indirilmesi için büyük çaba sarf ediliyor. Bu bakımdan istisna kabul edilebilecek özel yazılma sorunlarına dahi online çözüm üretilmeye çalışılıyor. Derse yazılmalarda değişiklik yapacak öğrenciler, onay iptali için danışmanına erişemediği durumda “Yazılma Güncelle” butonu ile değişiklik yapabilecek.

Geçen dönem başlanan ve başarısız veya not yükseltmeye alınan derslere çakışma kontrolü yapılmaması uygulaması devam ediyor. Öğrenciler bu dönem itibariyle alternatif öğretimden derse yazılma işlemlerini opsiyonlu olarak online yazılma döneminde kendileri yapacak. Geçen dönem olduğu gibi, mazeretli yazılma döneminde öğretim türü değişikliği talepleri artık alınmayacak. Bu bakımdan, yazılma haftası süresince öğrencilerin ders seçim işlemleri sırasında iş yüklerini dikkatlice planlamalarında fayda görülüyor. Hatalı yapıldığı sonradan anlaşılan ders seçimleri, hafta boyunca danışmandan onay kaldırması istenerek yeniden yapılabilecek. Mazeretli yazılma sırasında yapılabilecek düzenlemelere kısıt getirildiğinden, tüm değişikliklerin online yazılma haftasında tamamlanmasında fayda görülüyor.

Kota konulmamış seçimli derslere, bölümlerce kota girilmesi işlemleri için 30 Ocak 2020 Perşembe günü yazılma işlemlerine bir gün ara verilecek. Cuma-Cumartesi-Pazar günleri hiç yazılma yapmamış sıfırdan yazılma yapabilecek veya kota dışında kalıp kaydı silinen öğrenciler, uygun diğer seçimli derslere yazılabilecek. Kota konulan seçimli dersler için bu dönem de online kontrole devam edilecek, mazeretli yazılmalar sırasında limit aşımlarına müsaade edilmeyecek.

- REKLAM -
spot_img

Yusuf Alemdar 15 Temmuz gecesini anlattı: ‘Hainlerin saçtığı karanlık Sakarya’nın destanıyla aydınlandı’

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yazılan demokrasi zaferi, Sakarya’da yine aynı meydanda aynı ruhla canlandı. Çark Caddesi’nde kol...