Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Sakarya sıfır atık ve çevre bilincini Büyükşehirle kazanıyor

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara sıfır atık ve çevre bilincini aşılamak için seminerler ve eğitim programları düzenliyor. Son olarak SAMEK ve Halk Eğitim Merkezi’nin öğrenci ve eğitimcilerine ‘sıfır atık’ ve ‘iklim değişikliği’ konularında çok önemli bilgiler aktarıldı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi hayatın her alanında eğitmeye, öğretmeye ve geliştirmeye devam ediyor.

Özellikle eğitim programlarına yoğunlaşan Büyükşehir, vatandaşlara yüzlerce farklı dalda eğitimler veriyor.

Bu programlardan bir tanesi de özellikle son dönemde ciddi bir hassasiyet gösterilen ‘sürdürülebilir çevre bilinci’ konusu.

Son eğitim SAMEK ve Halk Eğitim Merkezi’nde

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı, şehirdeki çevre hassasiyetinin artması amacıyla, sıfır atık ve iklim değişikliği konusunu aşılamak için son eğitimini Büyükşehir SAMEK ve Adapazarı Halk Eğitim Merkezi’nde verdi.

Kursiyer ve öğretmenlere “Atıkların İşlevsel Ürünlere Dönüşümü ile Azaltımı” ve “İklim Değişikliği ile Mücadelede Biz Ne Yapabiliriz?” başlıkları üzerine detaylı bilgilendirmeler yapıldı.

Alışkanlıkların önemi

Eğitime katılan kursiyer ve öğretmenlere, sürdürülebilir çevre, iklim değişikliğinin sebepleri, sıfır atık kavramları ve bu konularda bireylere düşen görevler anlatıldı.

Eğitimde sürdürülebilir bir dünya için çevresine rol model olan kadınların alışkanlık ve davranışlarının ne derece önemli olduğuna vurgu yapıldı. Hanelerde atıkların azaltılmasına, enerji ve su tasarrufuna yönelik neler yapılabileceği ve bu davranışların tüm hane halkı ve etki alanında yer alan diğer kişilere örnek teşkil edeceği paylaşıldı. Ayrıca, atıkların kaynağında ayrı toplanması ile ilgili başarı yolunun yine hanelerden geçtiğinin önemine değinildi.

Daha güzel bir Sakarya

Büyükşehir’den yapılan açıklamada, “Daha güzel bir dünya ve daha yaşanabilir bir Sakarya için ‘sıfır atık ve iklim uyumlu şehir’ vizyonunu tüm şehre aktarıp, bu cennet şehri gelecek nesillere olması gerektiği gibi aktarmak için elimizden geleni yapacağız. Eğitim ve seminerlere bu yüzden hiç ara vermiyoruz” denildi.

- REKLAM -
spot_img

Büyükşehir’den aşure ikramı: Kazanlar Sakarya için kaynadı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayının bereketini paylaşmak ve vatandaşlar arasındaki dostluk bağını güçlendirmek için AKM önünde 10 bin kişilik...