Salı, Temmuz 16, 2024

Nehir Çikolata Evi’nde mesele Filistin’di

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak Ayı Kültür Takvimi kapsamında “Gazze’ye Hayat Olmak” isimli söyleşinin konuğu olan yazar Aykut Ertuğrul, vatandaşlara Filistin meselesinde hangi noktada durulması gerektiğini anlatarak, “Hepimiz boykota destek verip, zulmü haykırmalıyız” vurgusu yaptı.  

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri Ocak Ayı Takvimi, “Gazze’ye Hayat Olmak” isimli söyleşiyle devam etti.

Şehrin merkezindeki Nehir Çikolata Evi’nde yapılan söyleşinin moderatörlüğünü yazar Zeki Bulduk yaparken, Türkiye’nin yakından tanıdığı Yazar Aykut Ertuğrul ise konuşmacı olarak katıldı.

İki yazar, Filistin’de devam eden zulüm ve soykırımla ilgili topluma bilinç katacak konulara dikkat çekti. Yazar Ertuğrul, boykotun önemine dikkat çekerek “Bir hikâye her şeyi değiştirebilir” fikri üzerinde durdu.

“Zalimlerin fikrini değiştirebiliriz”

Moderatörün “Gazze için ne yapabilirsiniz?” sorusunu cevaplayan Aykut Ertuğrul, “Mahmut Derviş’in bir sözü var. Şiir atomu durduramaz ama pilotun fikrini değiştirir. Pilotun ve benzeri karar verici zalimlerin fikrini değiştirmek basit bir şey değil. Görevimiz boykot yapmak ve oradaki katliamı dilimiz döndüğünce söylemektir. Hikayeler toplumların, milletlerin, devletlerin kültüründe vazgeçilmez bir yere sahip. Bir hikâye, her şeyi değiştirebilir” dedi.

“Gazze’de soykırım belgeleniyor”

Moderatör Zeki Bulduk ise, “Gazze’de, Batı’nı bize yalan söylediğini gördük.  İsmet Özel’in söylemiyle insan hakları değil, yahudi hakları oluyor söz konusu. Gazze’de canlı bir şekilde soykırım belgeleniyor. Bosna Hersek, Afganistan başta olmak üzere birçok ülkede 5-10 yılda belgelenen soykırım, Gazze’de anında belgeleniyor” ifadelerini kullandı.

Program sonunda Aykut Ertuğrul’un “Evrenin Yatışmaz Yapısı” isimli kitabı 5 katılımcıya çekilişle hediye edildi.

- REKLAM -
spot_img

Yusuf Alemdar 15 Temmuz gecesini anlattı: ‘Hainlerin saçtığı karanlık Sakarya’nın destanıyla aydınlandı’

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yazılan demokrasi zaferi, Sakarya’da yine aynı meydanda aynı ruhla canlandı. Çark Caddesi’nde kol...