Cuma, Haziran 14, 2024

Cevat Davulcu: Esnafımız nefes almak istiyor

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Fotoğrafçılar, Ressam ve Tabelacılar Esnaf Odası Başkanı Cevat Davulcu, yeni yıla yeni umutlarla girdiklerini belirterek esnafa yönelik düzenlemelerin hayata geçmesini beklediklerini söyledi.

Ortak beklenti

Esnafların yeni yılla birlikte umutlarının artığını dile getiren Başkan Davulcu, “2023 yılı yaşadığımız birçok acıyla geride kaldı. Geride bıraktığımız yılda zorla da olsa ayakta kalan esnafımız yeni yılda geleceğe daha güvenli bakmak istiyor. Her esnaf kesiminin ortak beklentisi ivedilikle yapılacak olan düzenlemelerdir. Buna göre öncelikle vergi oranlarında değişiklik, esnafın özel bankalardan krediye rahat ulaşımı, sicil affının tesis edilmesi, esnafa yönelik sağlanacak uzun vadeli veya sıfır faizli destek kredilerin verilmesi ve emeklilik hakkı gibi birçok beklentimiz bulunuyor” dedi.

SGK primleri eşitlenmeli

Davulcu, “Esnafımıza yaptığımız ziyaretler ve istişarelerde genel olarak öncelikli beklenti Bağ-kur primlerinin SGK ile eşitlenmesi yönünde oluyor. Yani yanındaki çalışanı 7 bin 200 günden prim ödeyen esnafımız, kendisi için 9 bin gün ödemek zorunda kalıyor. Esnafımız haklı olarak SGK ile Bağ-Kur primlerinin 7 bin 200 güne eşitlenmesini istiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce esnafın prim günlerinin 7 bin 200 gün çekileceği yönünde sözü vardı. İlgili bakanlıkların bu konuda çalışma yaptığını öğrendik ve heyecanımız arttı. Yeni yılda öncelikli olarak bu isteğin yerine getirilmesi zor günler geçiren esnafımıza moral olacaktır” dedi.

Esnafın zor yılları

2024 yılının esnafın yılı olmasını istediklerini vurgulayan Başkan Davulcu, “Pandemi, ekonomik dalgalanmalar, fiyat artışları ve girdilerin artması nedeniyle esnafımız zor yıllar geçirmiştir. Yeni yıla yeni umutlarla giren esnafımız, yaşam standartlarının yükseldiği, hak ettiğini alabildiği ve isteklerinin karşılandığı bir yıl olmasını canı gönülden temenni etmektedir.  Devletimizden isteğimiz daha fazla beklenmeden esnafımızın nefes alacağı düzenlemeleri hayata geçirmesidir” açıklamasında bulundu. 

- REKLAM -
spot_img

Alemdar: Şehrimizi geleceğe hep birlikte taşıyoruz

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, belediyedeki mesaisi sonrası cadde ve sokaklarda vatandaşlarla, esnaflarla buluşuyor. Şehre hizmette vatandaşlarla yol...