Cuma, Haziran 14, 2024

Sakarya TUBİS ve Tripy’yi çok sevdi

- REKLAM -
Diğer Haberler

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından Türkiye’nin ilk ve tek, dünyada ise sayılı şehirlere verilen “Bisiklet Dostu Şehir” unvanına sahip Sakarya’da Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete aldığı Turuncu Bisiklet (TUBİS) ve elektrikli bisiklet Tripy kısa sürede en çok tercih edilen ulaşım aracı oldu.

Şehirde bisiklet kullanımını artırmak, vatandaşlara bisikleti sevdirmek ve sağlıklı yaşamın benimsenmesi için projeler üreten Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin; Turuncu Bisiklet TUBİS ve Tripy Elektrikli Bisiklet projesi Sakaryalılardan büyük ilgi gördü. 18-79 yaş aralığı vatandaşların tercihi olan ve bir ilk olarak hayata geçirilen, hem insan hem de doğa dostu bisikletler, kullanıma sunulduğu günden bu yana ulaşımda vatandaşın ilk tercihi oldu.

Ulaşımda ilk tercih

3 tip bisiklet kiralaması yapılan tek şehir olan Sakarya’da, temmuz ayında 750 normal ve 250 katlanır olmak üzere hizmete alınan TUBİS’lerin (Turuncu Bisiklet) neredeyse %50’si kiralandı. Pedal dostları 3 aylık, 6 aylık ya da 1 yıllık periyotlarla TUBİS kiralaması yaptı. Bisikleti sevdirmek, şehir trafiğine nefes aldırmak ve sağlıklı yaşamı teşvik için şehri bisiklet yollarıyla süsleyen Büyükşehir, ücret tarifesi dakikaya göre işleyen, gün içinde kısa seyahatler için kiralanan 100 adet Tripy’i hizmete almıştı. Şimdilik yalnızca Demokrasi Meydanı’nda olan elektrikli bisiklet kiralama üniteleri, kısa sürede çok tercih edildi. TRİPY’lerin sayısı Eylül ayında yaklaşık 500’e ulaşacak.

18’den 79’a kadar

TUBİS ve Tripy kiralayan vatandaşlarımızın en küçüğü 18, en büyüğü ise 79 yaşında. Kiralama yapanların yaş ortalamasının ise 35 olduğu belirtildi. Ayrıca kiralama yapan vatandaşlar bisikletlerin yanında, Büyükşehir’in vatandaşın güvenliği için ayrıca verdiği kask kiralama hizmetinden 65, çocuk koltuğu kiralama hizmetinden 85, kargo sepeti kiralama hizmetinden ise 112 kez yararlandı. Vatandaşların %35’i katlanır, %65’i ise şehir bisikleti kiraladı.

Nasıl kiralanır?

TUBİS (Turuncu Bisiklet) kiralamak isteyen vatandaşlar www.sakarya.bel.tr internet adresi üzerinden hafta içi her sabah 09:00 itibari ile kiralama yapabilirler. Kiralanan bisikletler hafta içi mesai saatleri içerisinde Camili’de bulunan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden mesai saatlerinde teslim ediliyor. Elektrikli Tripy ise her gün Demokrasi Meydanı’ndan kiralanıyor.

Gençler için büyük kolaylık

SAKBİS istasyonlarının yanından kiralanabilen Tripy’ler üniversite eğitimi alan gençler için büyük kolaylık olacak. Şirket yönetimi ve Büyükşehir Belediyesi’nin devam eden altyapı çalışmasıyla bisikletin Sakarya Üniversitesi kampüsler bölgesinde ulaşıma nefes aldırması bekleniyor. Tripy ayrıca şehrin en önemli turizm bölgeleri Karasu ve Sapanca Sahilleri’nde kurulan istasyonlardan da gezi için kiralanabilecek. Teknolojisi tamamen yerli olan Tripy, maksimum 25 kilometre hıza çıkabiliyor ve bir aküyle 90 dakikaya kadar kullanılabiliyor.

“Tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz”

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Şehir ulaşımını yeni nesil projelerle rahatlatmak için pek çok yeni uygulamayı hayata geçiriyoruz. Dünyanın sayılı şehirlerinde olan ‘Dünya Bisiklet Şehri’ ve ‘Avrupa Spor Şehri’ unvanlarına sahip olan Sakarya’mızda sağlıklı bir yaşam için bisikleti sevdirmeye, dönen pedal sayısını artırmaya gayret ediyoruz. Hizmete aldığımız Turuncu Bisiklet ve elektrikli bisiklet Tripy bu projelerin en güzel örneklerinden oldu. 500 kilometre bisiklet yolu hedefiyle mavi yollarla süslediğimiz şehrimizde yenilikçi bu projelere ilgi gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” denildi.

- REKLAM -
spot_img

Alemdar: Şehrimizi geleceğe hep birlikte taşıyoruz

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, belediyedeki mesaisi sonrası cadde ve sokaklarda vatandaşlarla, esnaflarla buluşuyor. Şehre hizmette vatandaşlarla yol...