Pazar, Haziran 16, 2024

Baro ile Serdivan Belediyesi arasında ikinci Adli Yardım protokolü

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Barosu ile Serdivan Belediyesi arasında ‘Baro ve Belediye İş Birliği ile Adli Yardım Projesi’ adı altında ikinci kez protokol imzalandı. Türkiye’de de bir ilk olan birinci protokol, 19.02.2019 tarihinde imzalanmıştı.

 

Protokol ile Sakarya’da yaşayan, maddi açıdan güçsüz ve adalete erişimde zorluk yaşayan vatandaşlara baro tarafından sunulan adli yardım hizmetinin maddi kaynağı artırıldı. Bu kaynak artırımıyla daha çok vatandaşa ücretsiz avukat ataması yapılabilecek.

 

Daha fazla vatandaşa avukat atanacak

Protokolün imzalanmasının ardından konuşan Baro Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız, projelerini Serdivan Belediyesi ile tekrar imzaladıkları için oldukça mutlu olduğunu ifade etti. Yıldız, “Baro ve Belediye İş Birliği ile Adli Yardım Projemizin amacı, avukatlık hizmetinden yararlanmak isteyen ama ekonomik gücü olmayan vatandaşlarımıza, başvurularını ya da davalarını açabilmeleri için ücretsiz hukuki yardım sunan adli yardım büromuzun çalışmalarını daha etkin ve yaygın hale getirmektir. Bu sayede adli yardım büromuzdan daha fazla vatandaşlarımıza ücretsiz avukat ataması yapılacak. Yani daha fazla vatandaşımıza ücretsiz hukuki yardım sağlayabileceğiz. Çok mutluyuz” diye konuştu.

 

Türkiye’de bir ilkti ve öncü oldu

Başkan Yıldız, “Bu protokol, Baromuz ile Serdivan Belediyesi arasında daha önce 19.02.2019 tarihinde imzalanmıştı ve Türkiye’de ilk ve öncü olmuştu. Şimdi ikinci kez imzaladık, iş birliğimiz devam ediyor. Bu kapsamda Serdivan Belediye Başkanımız Yusuf Alemdar’a, öncülük yaptığı için ve durumu olmayan vatandaşlarımızın adalete erişiminin önündeki engellerin ortadan kaldırılmasına bir kez daha destek olduğu için çok teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz aylarda Erenler Belediyesi ile de ilk protokolümüzü imzalamıştık. Bu konuda oldukça duyarlı olan Erenler Belediye Başkanımız Fevzi Kılıç’a da buradan tekrar teşekkür ediyorum. Diğer belediyelerimiz ile de görüşmelerimiz devam ediyor. Sakarya Barosu olarak tüm belediyelerimiz ile protokol imzalamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Amaç hukuk ve adalete erişimi kolaylaştırmak

İmzalanan protokol sonrası Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız’a teşekkür eden Alemdar, adaletin herkese lazım olduğunu ve bir gün değil her gün adaletli ve adil olmak gerektiğini ifade etti. Alemdar, “Toplumu ayakta tutan barış, huzur, güven, birlik ve beraberlik gibi dinamiklerin en başında hukuk ve adalet gelir. Adalet mefhumu üzerinde sağlam ve mutlu bir toplum kurmak ve bunu yaşatmak hepimizin görevi. Hayata geçirmiş olduğumuz ‘Baro ve Belediye İş birliği ile Adli Yardım Projesinde’ de gayemiz vatandaşlarımızın yanlarında olarak hukuk ve adalet noktasına erişimlerini kolaylaştırmak, hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorumifadelerine yer verdi.

 

Engelleri ortadan kaldırmayı hedefliyoruz

Baro ve Belediye İş birliği ile Adli Yardım Projesinin koordinatörlüğünü de yürüten, Sakarya Barosu CMK ve Adli Yardım Koordinatörü Av. Alim Mert ise yaptığı açıklamalarda, “Baronun sunduğu Adli Yardım hizmeti sayesinde yoksul vatandaşların, esasında anayasal hakkı da olan hak arama ve hürriyetinin fiilen kullanabilmelerinin yolu açılmıştır. ‘Baro ve Belediye İş Birliği Adli Yardım Projesi’, adli yardım bürosunun sınırlı kaynağının artırılmasını ve şehrimizde yaşayan maddi açıdan güçsüz, adalete erişimde zorluk yaşayan vatandaşlarımızın adalete erişiminin önündeki engelleri ortadan kaldırmayı hedefleyen bir projedir. Aynı zamanda sosyal bir hukuk devleti olmanın da gereğidir. Bu bağlamda Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız’a ve Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’a katkıları ve ilgileri için teşekkür ediyorum” dedi.

 

- REKLAM -
spot_img