Cuma, Haziran 14, 2024

VoLTE sayesinde milyonlarca Vodafone’lu HD ses kalitesinde konuştu

- REKLAM -
Diğer Haberler

Vodafone, şebekesindeki ses trafiğinin yüzde 72’sinden fazlasını VoLTE (voice over LTE, 4.5G üzerinden ses) teknolojisiyle taşıdı.

Vodafone açıklamasına göre, VoLTE sayesinde Vodafone müşterileri, HD ses kalitesi ile iletişim kurabilirken, frekans kaynakları da daha verimli olan 4.5G şebekesinde kullanılabiliyor.

VoLTE teknolojisi, ses trafiğini dijital bir biçimde veri paketleriyle taşımaya olanak sağlıyor. Veri paketleriyle taşınan ses trafiği, 2G ve 3G’ye göre çok daha yüksek ses kalitesine sahip. Ses internet üzerinden taşındığı için çağrı kurulum süresi kısalıyor, çağrı kesintisi veya bağlanamama gibi durumlar 4 kata kadar düşüyor. VoLTE, arama sırasında arka plan gürültüsünü filtreliyor, böylece kalabalık ve gürültülü ortamlarda bile iyi bir ses deneyimi yaşanmasını sağlıyor.

Vodafone, 4.5G tanıtımından bu yana daha verimli bir teknoloji olan 4.5G’ye yatırımlarını sürdürürken, VoLTE’ye de ilk günden beri büyük önem veriyor. Bu sayede, şebekesindeki tüm müşterilerin VoLTE teknolojisini kullanmasına olanak sağlıyor.

Bugün Vodafone müşterilerinin 16,5 milyonu bu teknolojiyi aktif şekilde kullanıyor. Bu sayede şebekedeki ses trafiğinin yüzde 72’sinden fazlası 4.5G şebekesi üzerinden taşınıyor ve bu sayede 2G ve 3G’de kullanılan frekansların 4.5G teknolojisine daha fazla aktarılabilmesi sağlanıyor.

Yeni servisleri en verimli şekilde kullanmaya gayret eden Vodafone, bu sayede 5G teknolojisine de zemin hazırlıyor.

– ‘16,5 milyondan fazla müşterimizin ses trafiğini 4.5G şebekemiz üzerinden taşıyoruz’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Adem Özdemir, Vodafone’un yeni ve daha verimli teknolojileri kullanmaya önem gösterdiğini belirtti.

Özdemir, 4.5G’nin hayata girdiği 2016 yılından itibaren müşterilerine en iyi ses deneyimini sunmaya çalıştıklarını aktararak, şunları kaydetti:

‘Bu doğrultuda VoLTE kullanımını olabildiğince artırmayı hedefliyoruz. Şu anda 16,5 milyondan fazla müşterimizin ses trafiğini 4.5G şebekemiz üzerinden taşıyoruz. Müşterilerimiz bu sayede hem yüksek kalite ses deneyimi yaşarken, şebekemizdeki 2G ve 3G yükü azaldığı için frekanslarımızı 4.5G ve gelecekte 5G’ye daha kolay dedike edebilmemize imkan sağlanmış oluyor. Mevcut durumda, ülke genelindeki geniş 4.5G kapsamamız sayesinde ses trafiğimizin yüzde 72’sinin, VoLTE kullanan müşterilerimizin ise ses trafiğinin yüzde 92’sinin 4.5G şebekesi üzerinden taşındığını görüyoruz. Bu değer Avrupa’daki birçok ülkeden daha yüksek seviyede. Müşterilerimize her zaman en yüksek kalitede hizmet verebilmek için yeni teknolojilere yatırım yapmaya ve 5G’ye zemin hazırlamaya devam edeceğiz.’

- REKLAM -
spot_img

Alemdar: Şehrimizi geleceğe hep birlikte taşıyoruz

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, belediyedeki mesaisi sonrası cadde ve sokaklarda vatandaşlarla, esnaflarla buluşuyor. Şehre hizmette vatandaşlarla yol...