Salı, Kasım 29, 2022
spot_img

Sprinkler Sistem Nasıl Çalışır?

Sakarya
kapalı
9.1 ° C
9.1 °
9.1 °
74 %
0.6kmh
100 %
Pts
9 °
Sal
13 °
Çar
15 °
Per
17 °
Cum
17 °
Diğer Haberler

Yayın Tarihi:

Yangınlar genellikle tedbirsizlikten kaynaklanan birçok can ve mal kayıplarına neden olan afetlerdir. Yangınlara karşı özellikle endüstriyel alanlarda gerekli tedbirler alınmalıdır.

Yangınlar yangına sebep olan maddelerin değişkenliğine bağlı olarak farklı sınıflamalarda incelenmektedir. Bu açıdan üretimin gerçekleştiği fabrikalarda yangın söndürme sistemlerinin kullanılması gerekir.

Sprinkler sistem yağmurlama sistem olarak bilinen bir yangın söndürme sistemidir. Sprinkler uzman ekipler tarafından belirli alanlara yerleştirilerek yangının büyümesini yukarıdan temasla önleyen sistemlerdir.

Sprinkler yangın söndürme sistemlerinde genellikle su depolarından yararlanılmaktadır. Fakat uzman ekiplerin tavsiyelerine göre sistemde kimyasal maddelerde kullanılabilir. Bu sayede yangınlar yayılmadan önüne geçilir. Yangınlar sekiz dakika içerisinde geniş alanları küle çevirme potansiyeline sahip olduğundan sprinkler kullanımı hayati bir öneme sahiptir.

Alevlere yukarıdan müdahale eden sprinkler sistemde olası bir yangın durumunda sistem deposunda yer alan kimyasal veya su musluklar vasıtasıyla alevlerin üzerine püskürtülür. Bu sayede yangın saniyeler içerisinde söndürülür.

Sprinklerin yerleştirilme metodu oldukça önemlidir. Bu sebeple sprinklerin kurulumu uzman ekipler tarafından şu aşamalardan geçmektedir:

 • Öncelikle uzmanlar ilgili alanın fiziksel özelliklerini inceleyerek alanın haritasını çıkarırlar.
 • Alanın haritası uzmanlar tarafından çıkarıldıktan sonra sprinkler yerleşimi için ayrı bir planlama yapılır. Her bir sprinkin özelliğine bağlı olarak etkili olacağı bir metrekare hesabı bulunur. Uzmanlar özellikle yangın çıkma ihtimali yüksek olan elektrik panosunun bulunduğu oda gibi yerlere dikkat ederek sprinklerin metrekare hesabına göre planlama yaparlar.
 • Planlamalar sonucunda ekipler sprinkler yangın söndürme sistemlerinin kurulumunu gerçekleştirir.

Sprinkler Tipleri Nelerdir?

Sprinkler sistemin çalışma prensibi türlerine göre farklılık göstermektedir. Fakat genel anlamda incelendiğinde sistem su veya kimyasal dolu bir depoyla söndürme işlemi yapar. Öncelikle sistem içerisinde yer alan dedektörler ortamın ısı seviyesini ölçmektedir. Ortamda normalden daha fazla ısı algılandığında sistem otomatik bir şekilde devreye girer ve musluklar bahsi geçen depodan aldığı suyu veya kimyasalı ilgili alana püskürtür.

En verimli bir şekilde sprinkler kullanımı için uzmanlardan destek alınmalıdır. Bu anlamda ortamın fiziksel özelliklerine bağlı olarak sprinkler çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitler aşağıdaki gibidir:

 • Düşey Tip Beyaz Sprinkler/Pendent
 • Düşey Tip Krom Sprinkler/Pendent
 • Dikey Tip Prinç Sprinkler/Upright
 • Dikey Tip Krom Sprinkler/Upright
 • Gizli Tip Sprinkler/Concealed
 • Duvar Tipi Beyaz Sprinkler / Sidewall

Sprinkler Çeşitleri Nelerdir?

Sprinkler çeşitleri yukarıda görüldüğü üzere tip olarak farklı farklıdır. Sistemin çalışma prensibine bağlı olarak bir sınıflama daha yapılmaktadır. Bu sınıflamada temel ayrım boruların içerisinde suyun hazır bulunup bulunmama durumu ve ısı algılama dedektörlerinin çalışma şekline göre değişmektedir. Bu sınıflama ise aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

 • Islak borulu sprink sistem,
 • Kuru borulu sprink sistem,
 • Deluge sprink sistem,
 • Preaction sprink söndürme sistemleri.

Sprinkler Özellikleri Nelerdir?

Yağmurlama tekniğiyle yangın oluşumunu önleyen sprinklerin birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler endüstriyel alanlarda kullanıldığında oldukça işlevseldir.

Sprinklerin yaygın olarak kullanılmasını sağlayan özelliği sistemin duman karşıtı olmasıdır. Olası bir yangın durumunda sistem devreye girerek alevlere yukarıdan müdahale eder. Müdahale sonrasında ise insanların ortama girebilmesi için duman oluşumunu önler. Bu sayede insanlar ilgili alana herhangi bir problem yaşamadan girebilirler.

Sprinkler yangına hızlı bir şekilde müdahale eden bir yangın söndürme sistemidir. Bilindiği üzere yangınlar saniyeler içerisinde yayılma özelliğine sahiptir. Yangınların yayılmadan önüne geçebilmek can ve mal kaybının önüne geçer. Sprinkler saniyeler içerisinde püskürtme yoluyla yangın oluşumunu önlemektedir.

Sprinkler sistemin bir diğer özelliği kolay bir kuruluma sahip olmasıdır. Uzman ekipler tarafından belirlenen alanlara sprinklerin kurulumu hızlı ve kolaydır. Kurulum maliyeti ise oldukça düşüktür.

Ekonomik yangın söndürme sistemleri kategorisinde yer alan sprinkler sistemleri, yüksek verimlilikle çalışır. Gerekli bakımları düzenli olarak yapıldığında sistem düşük maliyetlere konu olmaktadır.

Sistem, fabrikalara, üretim yerlerine ve diğer endüstriyel alanlara kurulabildiği gibi toplu yaşam alanlarına da kurulabilir. Bunun sebebi sprinklerin geniş alanlarda etkili olmasıdır. Uzmanlar tarafından fizibilite çalışması yapıldıktan sonra birçok alanda sprinkler kullanımı mümkündür.

Sprinkler Nerelerde Kullanılır?

Sprinkler sistemin kullanılacağı alan uzmanlar tarafından incelendiğinde birçok alanda kullanılabilmesi mümkündür. Bu alanlar aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Beton, Demir, Gıda, Tekstil, Kimyasal Ürün fabrikalarında,
 • Endüstriyel alanlarda,
 • Hastanelerde,
 • Bilgi işlem odaları,
 • Arşivler,
 • Sanat galerileri ve müzeler,
 • Telekomünikasyon sektörü,
 • Santral ve iletişim odaları,
 • Elektrik pano kontrol birimleri,
 • Laboratuvarlar.

Sistemin kullanılacağı alanlar için önceden uzmanlarla iletişime geçmek gerekir. Bilindiği üzere sistemin farklı türleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Bu durum uzmanlara danışılarak öğrenilebilir.

Islak Borulu Sprinkler Nasıl Çalışır?

Islak borulu sistemde sistem içerisinde yer alan borular suyla veya kimyasalla doludur. Yangına hızlı bir şekilde müdahale edilmesi için geliştirilen bu yöntem, dedektörün ortamdaki ısı artışını algılamasından sonra devreye girer ve püskürtme işlemi başlar.

Kuru Borulu Sprinkler Nasıl Çalışır?

Islak borulu sistemden farklı olarak sistem içerisinde yer alan borular suyla dolu değildir. Su depoda vana vasıtasıyla bekletilir. Olası bir ısı artışı sensörler tarafından algılandığında sistem aktif hale gelir vana açılır ve püskürtme gerçekleşir.

Deluge Sprinkler Nasıl Çalışır?

Bu sistem alarm sistemiyle çalışmaktadır. Alarmdan gelen uyarıyla beraber sistem aktif hale gelmektedir. Alarmlar ise sistemin dışında yer alır. Ayrıca sprinkler muslukları daima açık konumdadır. Bunların sebebi ise yangına hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesidir.

Preaction Sprinkler Nasıl Çalışır?

Bu sistemin çalışma prensibi ısıya duyarlı cam ampüllere bağlıdır. Sprinkler bu sistemde kapalı konumdadır. Yüksek ısı meydana geldiğinde patlama özelliğine sahip olan cam ampüller sistemi aktifleştirir ve püskürtme işlemi yapılarak yangın oluşumu önlenir.

Sprinkler Bakımı

Sprinklerin düzenli periyotlarla bakımı yapılması gerekir. Bakım maliyeti ise oldukça makul rakamlardadır. Düzenli bir şekilde bakımı yapılmayan sprinkler veya deposunda eksilme olduğunda takviye edilmeyen sistemler etkili bir şekilde çalışmayabilir. Bu açıdan sistemlerin bakımı ihmal edilmemelidir.

Detaylı bilgi için  https://www.entalpiproje.com/sprinkler-yagmurlama-yangin-sondurme-sistemi-nasil-calisir/ adresini ziyaret ediniz.

- REKLAM -
spot_img

Sakarya’nın yeşilini korumak için eğitim verilecek

Büyükşehir Belediyesi ve Orman Mühendisleri Odası ortaklığında kent içi alanlarda kamu personellerine ve orman mühendislerine budama tekniği eğitimi verilecek....