Cuma, Ekim 7, 2022
spot_img

SATSO’da Finansal Kiralama (Leasing) Eğitimi verildi

Sakarya
kapalı
15.2 ° C
15.2 °
15.2 °
82 %
2.5kmh
94 %
Cum
16 °
Cts
16 °
Paz
18 °
Pts
22 °
Sal
22 °
Diğer Haberler

SATSO 33. Meslek Komitesi (Makine ve Otomasyon Sistemleri Üreticileri) ile Finansal Kurumlar Birliği işbirliğiyle “Finansal Kiralama (Leasing)” konulu online eğitim gerçekleştirildi.

FKB Finansal Kiralama Sektöründen sorumlu Genel Sekreter Yrd. Mehmet Karakılıç’ın sunumu ve SATSO Üyesi firma temsilcilerinin katılımıyla webinar platformu üzerinden gerçekleştirildi.

Finansal kiralamanın türleri ve iş akışı, finansal kiralamanın avantajları, dünyada ve Türkiye’ de finansal kiralama konularında bilgiler paylaşıldığı eğitimde genel olarak şunlardan bahsedildi; “Tüzel, şahıs gibi her firma ve kişi belirli sınırlar ve kurallar altında finansal kiralama yapabilir. Enerji, taşıma, iş makineleri, her türlü tezgah üretim vb. birçok ürün, otel, hastane, büro, yazılım bile leasing ile alınabiliyor. Ülkemizde 2012 yılında 6351 sayılı kanun ile Finansal Kurumlar Birliği oluşturuldu ve kayıtlı 36 adet leasing şirketi var. 2015 yılından beri de Sözleşme Tescil Sistemi (FTS) kullanılıyor.

Finansal kiralamanın avantajlarına bakıldığında özkaynaklarınıza dokunmadan yatırımınızı leasing ile yapma avantajı, esnek kira ödemeleri, kurdaki vb. dalgalanmalardan etkilenmemek, verilen teşviklerden yararlanma gibi birçok avantajı vardır. Türkiye’de leasing 1985 yılında başladı. 2003 ile 2006 arası yatırım indirimi, vergi indirimi gibi teşvikler ile leasing tavan yaptı. Leasing işlem hacmi bir zamanlar 7 milyar doların üstüne çıktı, bugün ise 4 milyar dolara yakın bir hacme sahip.” dedi.

Örnekler ile devam eden eğitim soru-cevap bölümünün ardından noktalandı.

- REKLAM -

Değişen Dünyada Cami ve Fonksiyonları Sempozyumu başladı

SAÜ İlahiyat Fakültesi ev sahipliğinde Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya İl Müftülüğü ve Yunus Emre Camii Vakfı (YECVA)...