Cuma, Eylül 30, 2022
spot_img

Rektör Sarıbıyık: Riskleri azaltmalıyız

Sakarya
açık
26 ° C
26 °
26 °
36 %
0.3kmh
0 %
Cum
33 °
Cts
33 °
Paz
33 °
Pts
21 °
Sal
23 °
Diğer Haberler

Marmara Depremi’nin yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yayımlayan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, depremde meydana gelebilecek risklerin azaltılması için İl Afet Risk Azaltma Planı çerçevesinde ilgili tüm kurumlarla birlikte vatandaşların da sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekliliğine dikkat çekti.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, 17 Ağustos 1999’da yaşanan Marmara Depremi’nin yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yayımladı. Sarıbıyık açıklamasında, “Depremin 23’üncü yılında sonraki afetler için neleri yapabildiğimize ve neleri yapamadığımıza dikkatlice oturup bakmamız gerekiyor. Yatay mimariye geçmek oldukça önemli bir adımdı ancak 1999 öncesi inşa edilen çok katlı yapılar bulunuyor. Bununla birlikte ilgili tüm birimlerin yer aldığı bir planlama oldukça önem arz ediyor. 2021 yılında İçişleri Bakanlığımızın iradesiyle tüm illerde İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) hazırlanmasına yönelik girişim ciddi bir adım olarak nitelenebilir. Sakarya’da İRAP çalışmalarının depremle ilgili tarafının koordinatörlüğünü SUBÜ olarak üstlenmekten ve katkı sağlamaktan mutluluk duyduk. Şehrimize karşı bir sorumluluğumuz ve bilim insanları olarak ülkemize karşı bir borcumuz olduğunu düşünüyoruz. Hazırlanan bu planla ilgili önemli olan kurumlarımızla birlikte vatandaşlarımızın da ellerinden gelen katkıyı vermeleri, plan doğrultusunda sorumluluklarını yerine getirmeleridir. Şu anda ayrıca üniversite tercih süreci de tamamlandığı için şehrimize yeni gelecek tüm öğrencilere kiralayacakları konutlara dikkat etmelerini ve riskli binalarda oturmamalarını tavsiye ediyorum. Unutmamak gerekir ki deprem değil bina öldürür. Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara hayırlı güzel ömürler diliyorum” diye konuştu.

- REKLAM -

Sakarya Üniversitesi’nde ‘Genç Ofis’ kurulacak

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliği ile kampüs içerisinde öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarına hizmet...