Pazartesi, Haziran 5, 2023

Eğiten Adımlar Halk Oyunları Topluluğu Ayakta Alkışlandı

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Valiliği himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen “SanatSakarya” projesi kapsamında ekim ayından bu yana sürdürdüğü çalışmaların ilk gösterisi için Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde sanatseverlerin karşısına çıkan ilimizdeki öğretmenlerden kurulu Eğiten Adımlar Türk Halk Oyunları Topluluğu gönülleri fethetti.

İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Nilgün Sazak, Konservatuar Türk Halkoyunları Bölüm Başkanı Doç. Kerem Cenk Yılmaz, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, il millî eğitim yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda sanatseverin izlediği ‘Keloğlan Aramızda’ isimli tiyatral gösteri ayakta alkışlandı.

Türk halk kültürünün ayrılmaz bir parçası olan “Türk Halk Oyunlarını” yaygınlaştırmak, kültürel değerleri korumak, öğretmenlerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve sosyal kaynaşmayı sağlamak amacıyla oluşturulan 80 kişilik öğretmen ekibinin ortaya koyduğu başarılı performans sonrasında sahneye çıkarak tüm ekibi tebrik eden İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, ‘Öğretmen demek bulunduğu ortama dokunan güzelleştiren kişi demektir. Bu akşam da öğretmenlerimiz burayı güzelleştirdiler. Her birinizi ayrı ayrı yürekten alkışlıyoruz’ dedi. 

Sakarya Valiliği himayesindeki “KitapSakarya” projesi kapsamında yürütülen çalışmaya destek olmak amacıyla gösteriyi izlemek isteyen sanatseverlere “3 Kitap 1 Bilet” uygulamasıyla biletleri verildi. Sanatseverler kitap karşılığında bilet almanın mutluluğu yaşarken, gecenin geliri 3500 kitap olarak açıklandı. Gösteriden elde edilen kitaplar ihtiyacı olan kütüphanelere gönderilecek

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Adapazarı Kaymakamlığı, Adapazarı Belediyesi, Adapazarı İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ve Adapazarı Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde oluşturulan Halk Oyunları Topluluğunun genel sanat yönetmenliğini Türk Halk Oyunları Federasyonu Ulusal Hakemi ve müzik öğretmeni Can Özcan yaparken, 80 kişilik öğretmen topluluğuna Adapazarı Halk Eğitimi Merkezi usta öğreticileri; Alican Keçebaş, Alpay Demircioğlu, Gizem Vuruşkan, Fatih Mete, Ömer San, Ceyda Nur Sezer eğitmen olarak katkı verdiler.

Salonu dolduran izleyenlerden tam not alan Eğiten Adımlar Türk Halk Oyunları Topluluğunu çalıştıran eğitmenlere emeklerinden dolayı hediyelerini veren İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, eğitim için duyarlılık gösteren tüm öğretmenlerimize teşekkür etti, başarılar diledi.

- REKLAM -

Yüce: Sakarya’nın Karadeniz kıyıları bisiklet turizminin yeni adresi olacak

AB tarafından destek almaya hak kazanan ‘Karadeniz’de Pedal Çevirelim’ projesi kapsamında gerçekleştirilen ‘Eko Turizm Rotasında Pedal Dostu’ festivalinin kapanışında...