Perşembe, Haziran 30, 2022

MUFAM’da Amerika’ya Anadolu’dan İlk Göç Konuşuldu

Diğer Haberler
- REKLAM -

Sakarya Üniversitesi Muhasebe ve Finans Uygulama ve Araştırma Merkezi (MUFAM) tarafından “1900’lü yıllarda Amerika’ya Anadolu’dan İlk Göçlerin Araştırmaları” konulu çevrim içi seminer düzenledi.

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünden Arş. Gör. Yunus Yiğit moderatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe, yönetmen Mesut Genç konuşmacı olarak katıldı. Yönetmen Mesut Genç yaptığı sunumda 1900’lü yıllarda Amerika’ya Anadolu’dan İlk Göçlerin Araştırmalarından ve belgesel yapım sürecinden bahsetti.

Amerika’daki göç meselesinin Türkiye’de çok bilinmediğini söyleyen Genç, “Özellikle Almanya göçünü çok biliyoruz. Ama Amerika göçü hakkında ciddi bir iş yapılmamıştı. Bu konuyu ilk Kemal Karpat’ın kitaplarından öğrendik.” dedi.

Belgesel sürecinin nasıl planlandığını anlatan Mesut Genç, “Göç eden insanlar çok yaşlıydı. Amerika’da göç çok eskiye dayanıyor. Belgesel röportajlarında izlediğimiz çoğu insan vefat etti maalesef. Süreç insanlardan bilgi alarak başladı.” ifadelerini kullandı.

Seminer, Mesut Genç’in sunumundan ardından gerçekleşen soru cevap etkinliği ile son buldu.

- REKLAM -

Keleş: Uygulayacağımız Birçok Yeni Proje ile Ülkemizi Kalkındıracağız

Daha önceleri Balıkesir, İstanbul, Tekirdağ’da bir araya gelen CHP'li il  başkanları bu defa Bursa’da buluştu.   Bu kapsamda Cumhuriyet Halk Partisi...