Belediyeler Kurakçıl Peyzaj Düzenlemelerine Ağırlık Vermeli

Diğer Haberler
- REKLAM -

Günümüzde özellikle son yıllarda küresel ısınma ve kuraklığın olası etkilerinin yansıması olan susuzluk sorunu bütün canlıları olduğu gibi peyzaj mimarlığı uygulama alanındaki bitkisel elemanları da olumsuz yönde etkilemekte. Bu durum sürdürülebilir peyzaj düzenleme yaklaşımı ile ele alındığında planlama ve uygulamaya yönelik kuraklığın olumsuz etkilerini azaltmak için etkin su kullanımına yönelik kurakçıl peyzaj (xeriscape) yaklaşımını gündeme getirdi.

“Kurakçıl Peyzaj Düzenleme” ya da tüm Dünyada bilinen ismiyle “Xeriscape” genel olarak suyun en az düzeyde kullanılmasıyla, su kaynaklarının ve çevrenin korunmasını ilke edinen, özellikli peyzaj düzenleme olarak tanımlanabilir.

Su isteği az olan bitki türlerinin kullanılması ile kurakçıl peyzaj uygulamaları için istenilen bir uygulamadır. Kurakçıl Peyzaj Düzenleme İlkeleri Kurakçıl peyzaj düzenleme yaklaşımının asıl amacı; su kullanımını en az düzeye indirgeyerek su kaynaklarını korumaktır. Düzenlemeyi yapmak için peyzajın tamamının yeniden düzenlenmesine gerek yoktur. Var olan tasarım üzerinden planlama ilkelerine göre tekrar düzenlenebilir.

Sakarya’da da örnekleri görülen Kurakçıl Peyzaj Düzenlemelerinin su kaynaklarını korumak ve maliyetleri azaltmak adına artması ve var olan peyzaj alanlarının düzenlemelerle kurakçıl peyzaj alanlarına dönüştürülmesi gelecek için bir yatırım olacaktır.

- REKLAM -

Ata Tohumu Takas Şenliği Düzenlendi

Atatürk İlkokulunun ev sahipliğinde gerçekleştirilen şenliğe katılan İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı Adapazarı, Serdivan, Akyazı ve Pamukova...