‘Algı operasyonlarının medya üzerinden pompalandığı bir dönemi yaşıyoruz’

Diğer Haberler
- REKLAM -

Basın İlan Kurumu, Kahramanmaraş’ta kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile basın mensuplarına yönelik “Medyada Yalan ve Dezenformasyonla Mücadele” eğitim programı düzenledi.

Eğitim programında konuşan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Duran kurumun 1961 yılında kurulduğunu ancak son birkaç yıl öncesine kadar isminin çok fazla duyulmadığını söyledi.

Duran, yurt genelindeki 982 gazetenin resmi ilan ve reklam alma mevzuatı çerçevesinde Basın İlan Kurumu faaliyet alanında olduğunu, bunun yanında ise gazetelere ve gazetecilere 2 yıl faizsiz kredi desteği sağlandığını ifade etti.

Gazetelere sadece finansman desteği sağlamakla kalmadıklarını aynı zamanda personel, içerik, tiraj ve basın ahlak açısından denetlediklerini anlatan Duran, “Medya operasyonlarının çığ gibi büyüdüğü, algı operasyonlarının medya üzerinden pompalandığı ve artık bunun uluslararası olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Yabancı ülkelerin birbirlerinde internet siteleri veya medya oluşumlarıyla birlikte orada bir algı çalışması yaptığını hepimiz biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Duran, gerçekleştirilen denetim ve uygulanan müeyyidelerden zaman zaman bazı yayın organlarının rahatsız olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Daha önce kurum çok fazla anılmazken resen uygulama sonrasında biraz daha fazla anılır hale geldi ve artık RÜTÜK ile birlikte anılıyoruz. Hatta iktidarın sopası oluyor şeklinde bir takım tezviratlar ile muhatap oluyoruz. Biz hiçbir siyasinin baskısıyla, hiçbir siyasinin talebiyle karar vermedik bugüne kadar. Biz yönetim kurulumuzun kestiği bütün cezalarla ilgili oturup muhataplarımızla konuşabiliriz. Hukuk karşılığında da başarı seviyemiz yüzde 90’ın üzerinde. Şunu ilke edindik; devlete hakaret ederek, devletten para almak yok! Bu milletin inancına değerlerine hakaret edip devletten para almak yok. Biz bunun mücadelesini vereceğiz. Dünyanın dijitalleşmeye gittiği dönemde artık insanların cep telefonlarıyla çok büyük ciddi gazetelerden daha fazla etkileşim sağladığı bir döneme geldik. İnternet medyası artık anlık haberlerle beraber bulunduğu ortamdan yaptığı haberle beraber bizim gazetelerimizin önüne geçmiş durumda.”

İnsanların anlık habere daha fazla öncelik verdiğini aktaran Duran, internet medyasının gazeteler gibi müteşekkil olması adına gazetecilere yönelik eğitim programları düzenlediklerini dile getirdi.

İtibar suikastlarının çok fazla yaşandığı bir dönemden geçildiğini hatırlatan Duran, yerel gazetelerin kendilerine ait bir doğrulama kültürü olduğunu ve burumun internet medyasına da yansıması gerektiğine işaret ederek, bu konuda bir takım eğitim çalışmaları gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

 

- REKLAM -

Çocuklar İçin Doğru Oyuncak ve Kitap Nasıl Seçilir Rehberi Hazırlandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ailelere Yönelik “Çocuklar İçin Doğru Oyuncak ve Kitap Nasıl Seçilir” Rehberi Hazırladı.  Rehberde çocukların gelişiminde...