Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Koronavirüsün farklı varyantları, farklı klinik vakaları da ortaya koyuyor

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahar Sevimli Dikicier, ciltte kuruluk, isilik ve kaşıntı gibi bozuklukların Omicron varyantının yaygın belirtileri arasına girdiğini söyledi.

Koronavirüsün farklı varyantları, farklı klinik vakaları da ortaya koyuyor. Uzmanlar, Omicron varyantının yeni belirtileri arasında isilik, kurdeşen pernio, kuru cilt ve çatlamış dudaklar gibi bozuklukların olduğunu belirtiyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahar Sevimli Dikicier, “Omicron varyantı görülen kişilerde isilik, kurdeşen pernio, kuru cilt, çatlamış dudaklar, Covid ayağı benzeri deri döküntüleri meydana geliyor” dedi.

Yeni verilerin Omicron’un burun akıntısı, baş ağrısı veya yorgunluk hissi gibi soğuk algınlığına benzer semptomlarla ortaya çıktığını söyleyen Doç. Dr. Dikicier, “Omicron varyantı, virüsün önceki türlerine kıyasla daha hafif semptomlara neden olmakta gibi görünüyor, hatta enfekte olanların çoğu hiç semptom göstermiyor” ifadesini kullandı.

Omicron varyantının öncekilerden daha hafif olduğunu ve belirtilerinin kolaylıkla görüldüğüne değinen Doç. Dr. Dikicier, “Saydığım belirtilerin hiçbiri Covid-19’a veya omicron varyantına özel belirtiler değildir. Diğer basit viral enfeksiyonlarda veya basit çevresel etkenlere bağlı da görülebilir. Covid-19 geçirmekte olduğu bilinen olgularda bu belirtileri görmekteyiz, bu hastalığa yakalananlar çoğunlukla daha kolay atlatıyor. Covid-19 durumu bilinmeyen hastalar içinse ateş, öksürük, halsizlik eşlik ediyorsa Covid-19 taraması yaptırmasını öneriyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Omicronun belirtileri kalıcı değil”

Omicron belirtilerinin kişiler üzerinde nasıl bir etki bırakacağını söylemek için erken olduğunun altını çizen Doç. Dr. Dikicier, “Covid-19 Omicron tipiyle ilgili bahsedilen cilt belirtilerinin kalıcı olmadığı düşünülmekte ve beklenmektedir. Haftalarca devam edebileceği bilinmektedir, ancak daha uzun seyir konusunda kesin bilgiler için biraz daha zamana ihtiyaç var.” diye konuştu.

- REKLAM -
spot_img

Büyükşehir’den aşure ikramı: Kazanlar Sakarya için kaynadı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayının bereketini paylaşmak ve vatandaşlar arasındaki dostluk bağını güçlendirmek için AKM önünde 10 bin kişilik...