Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Başkan Yüce açıkladı: “Tarımda örnek olacak proje yüzde 85’e ulaştı”

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Akyazı Kuzuluk’ta devam eden Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’ndeki çalışmaları inceledi. Son durumu aktaran Yüce, “Türkiye’ye ve hatta dünyaya örnek olacak topraksız ve jeotermal ısıtmalı modelimizi uygulayacağımız merkezimizde dış cephe, ısıtma boruları, idari bina bölümlerimizi tamamladık. Hizmete aldığımızda Sakarya’ya faydalı öncü bir tesisi kazandırmış olacağız” dedi. Projenin yüzde 85 seviyesinde olduğu ve kısa sürede tamamlanacağı belirtildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal üretim konusunda Türkiye’ye örnek olacak projesi Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde sona geliniyor. Başkan Yüce, proje alanında incelemelerde bulunarak son durumla ilgili açıklama yaptı. Topraksız ve jeotermal ısıtmalı tarım üretimi konusunda model olacak projede ısıtma sistemi,  seranın dış cephesi, ısıtma boruları ve idari binanın imalatı tamamlandı.

Yüzde 85’e ulaştı

Yüce, projenin yüzde 85’e ulaştığını ifade ederek, en kısa sürede tamamlanacağını ifade etti. ‘Örtü altı üretim’ modeliyle organik ürünlerin yetişeceği merkez bölgede istihdam oluştururken, 27 dönümünde ‘ısıtmalı’ seracılığın yapılacağı 46 dönümlük üretim alanıyla Sakarya ve ülke tarımına ekonomik katkı sunacak. Bu alanda işlem tamamlandığında ekimler başlayacak, proje ayrıca bölgede ‘seracılık’ alanında ciddi bir yatırım örneği olacak.

Topraksız jeotermal ısıtmalı tarımsal üretim

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Yüce, “Her alanda olduğu gibi tarımda da Sakarya’nın kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak geleceğin rol modeli olması için gayretle çalışıyoruz. Bilindiği üzere Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde dünyaya örnek olacak bir üretim modeliyle şehrin tarım vizyonunu genişletiyoruz. Topraksız, jeotermal ısıtmalı diye ifade ettiğimiz ‘örtü altı’ tarımsal üretim konseptiyle bölgenin de en büyük ihtiyaçlarını gidermiş olacağız. Çalışmalarımıza ciddi bir hız kazandırdık. Şu anda ısıtma sistemi, boruları, seranın dış cephesi ve idari binamızı tamamladık. Bu da projenin yüzde 85’ine tekabül ediyor. Bu alanda ısıtma sistemimizi çok şükür devreye aldık, sulama sistemi tedarik edildi, su depolarımız alındı. Süratle ısı perdesi imalatına başlıyoruz. Projemizi en kısa sürede hizmete alıp Sakarya’nın potansiyelini dünyaya göstermek istiyoruz. Sakarya’mıza hayırlı olsun” dedi.

Sakarya’nın tarımına yeni model

Yüce, projenin Türkiye’nin tarım geleceğine katkı sunacağını belirterek, “Verimli topraklarımızı en iyi şekilde kullanırken ayrıca seracılık alanında da farkımızı ortaya koymak istiyoruz. Bu proje Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Tarımda doğal kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak, üreticiyi ve tüketiciyi bir araya getiriyoruz. Burada tarıma dair aklınıza gelecek her türlü ürünü en kaliteli şekilde üreteceğiz. Bu proje her aşamasıyla, her ayrıntısıyla seracılık alanında büyük bir örnek teşkil edecek. Yakın zamanda Akyazı Kuzuluk bölgesinde seracılık faaliyeti yapmak isteyen büyük yatırımcıları da göreceğiz. Biz hepsine öncülük etmek, onlara yol göstermek için çalışmalara başlıyoruz. Çok kısa bir süre içinde burada işlemler başlayacak. Şehrimizin ekonomisine, tarımına ve geleceğine katkı sağlayacak projenin rol model olacağına inancımız tam. Biz Sakarya’nın yarınları için gündüz-gece gayretle üretmeye devam edeceğiz ” ifadelerini kullandı.

- REKLAM -
spot_img

SGM öğrencilerinden kalpleri ısıtan davranış

SGM yaz kursları her hafta birbirinden farklı derslerle öğrencilere ışık oluyor. Bu hafta Kur’an-ı Kerim ve Değerler Eğitimi sınıfında...