Salı, Ağustos 9, 2022
spot_img

Kontes’in Oğlu – Şermin Özkara

- REKLAM -
Sakarya
parçalı bulutlu
23.2 ° C
23.2 °
23.2 °
75 %
1.8kmh
76 %
Sal
33 °
Çar
34 °
Per
29 °
Cum
34 °
Cts
34 °
Diğer Haberler

Kontes’in Oğlu; Bir Down Yaşamından Hayata Aktarılan Gerçek Esinler

Keşke hepimiz eylemlerimizde bir olmaya, fiziksel, kişisel özelliklerimizde ise farklılıklarımıza daha sevgili, daha saygılı yaklaşabilseydik, değil mi? Empati gibi özellikli bir duyguyu bir nebze daha hatırlamaya ihtiyacımız olan şu günlerde ‘Kontesin Oğlu’ ile Yazar Şermin Özkara  bizi empati ve vicdana davet ediyor.  

“Sen farklı olmanın ne demek olduğunu biliyor musun Duman? Bilmiyorsan öğrenme. Hiç güzel bir şey değil! Canın sıkılıyor farklılığın yüzüne çarpılınca’ diyor Lâl…Oysa çoğu zaman anlamasak da farklılıkların yalnızlaştırıldığı yerde başlar asıl “yalnızlık”. Bu satırlar ile anlatıyor yazar Özkara toplumumuzun farklılıklara karşı olan acımasız yaklaşımını. Yaptıklarımız ile daha doğrusu yapamadıklarımız ile kime ne hissettirdiğimizi ortaya koyuyor ustaca. Kelimeleri öyle bir maharetle örüyor ki gün sonunda ortaya çıkan desende hem Down Sendromuna sahip bireylerin ve özellikli tüm çocuklarımızın, hem de sokak hayvanlarımızın vicdani değerlerden uzak yetişkinlerce duygularının nasıl hırpalandığına üzülerek tanık olarak buluyor okur kendisini. Çocuk ve hayvan dostlarımızın bu dünyaya lütfedilmiş bu özel varlıkların insana ne büyük hizmet ettiğine vurgu yapan Sn.Özkara.

Kendini kendi gibi olmayanda bulduğunda gelinir sona yahut başlar yol…Minik patileriyle hayata tutunmaya çalışan Kontesin Oğlu Duman. Adı kimsesizlik olan yaşam serüvenine eşlik edip, kılavuz olan Bilge Kedi…Tombul avuçlar arasında şefkati ve sevgiyi bulduğu Suzi… Ve iyi ile kötünün iç içe geçtiği kimsesizlik ıssızlığında yollarının kesiştiği Down Sendromlu Lâl Kız…

Kendimizi hatırlamaya ve kendimizle konuşmaya aracılık edecek,  bizi sessiz bir derinliğe itecek eşsiz roman Konte’in Oğlu yediden yetmişe her yaş grubuna hitap eden dili ve dizgisi ile bir solukta okuyacağınız ve kütüphanenizden eksik etmeyeceğiz eşssiz bir eser.

- REKLAM -

Rektör Hamza Al: Araştırma üniversitesi hedefimiz var

SAKARYA - Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesini ziyaret eden Rektör Hamza Al, Akademik Kurul Toplantısına da katıldı. Tıp Fakültesinde gerçekleştirilen...