Pazartesi, Mart 20, 2023

Prof. Dr. Alkan Osmanlı Modernleşmesi Üzerine Konuştu

- REKLAM -
Diğer Haberler

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmettin Alkan, katıldığı televizyon programında Osmanlı modernleşmesi süreci üzerine konuştu.

Kanal 24’teki An ve Zaman programına katılan Prof. Dr. Necmettin Alkan, Osmanlı Devletinin son 200 yılının devletin çözülme dönemi olarak sınıflandırılabileceğini belirterek, Osmanlı’da anayasal gelişme olarak nitelendirilebilecek Kânûn-ı Esâsî, Tanzimat ve Islahat gibi girişimlerin esasen bu çözülmeye karşı verilmiş birer refleks olduğunu söyledi. Prof. Dr. Alkan, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakı ve Mısır’ın işgali olmak üzere iki toprak kaybının bu süreçte stratejik anlamda çok önemli olduğuna değindi. Alkan, “Kırım 1100 yıllık bir İslam-Türk toprağıdır. İlk defa böylesine uzun yıllar İslam hâkimiyetinde kalmış, Türk hâkimiyetinde kalmış bir toprağın hâkimiyetinin (Ruslara) kaybedilmesi sosyal ve psikolojik anlamda bir travmadır” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Alkan, değerlendirmesinde Osmanlı modernleşmesinin biçim olarak Batılılaşmış görünse de özü itibarıyla kadim Türk-İslam geleneğine dayandığının ve Türk modernleşmesi çerçevesinde ilk kez 1923 yılında Cumhuriyetin ilanıyla birlikte modern batının tamamen referans noktası olarak alındığının altını çizdi.

Alkan, program boyunca Osmanlı tarihindeki yönetim karşıtı muhalif hareketler, Jön Türk hareketi, İttihat ve Terakki Cemiyeti, Tanzimat dönemi, 1908 Darbesi, Sened-i İttifak gibi önemli süreçler hakkında bilgi ve görüşlerini paylaşarak Osmanlı Devletinin son 200 yılına dair tarihsel bir bakış açısı sundu.

- REKLAM -

Nuri Oktay Ziyaretlerine Devam Ediyor

AK Parti Sakarya Milletvekili Aday Adayı Avukat Nuri Oktay Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve AK Parti Sakarya...