Salı, Ekim 4, 2022
spot_img

Bağ ağrısı deyip geçmeyin!

Sakarya
kapalı
15.2 ° C
15.2 °
15.2 °
53 %
3.7kmh
97 %
Sal
20 °
Çar
19 °
Per
20 °
Cum
20 °
Cts
18 °
Diğer Haberler

Toplumda en sık görülen şikayetler arasında yer alan baş ağrısı, kişilerin özel, sosyal ve iş hayatını oldukça olumsuz etkileyen ağrılı bir yaşama sebep oluyor. Baş ağrısının çoğunlukla başka bir hastalıkla ilişki olmadan ortaya çıktığını söyleyen Türkiye İş Bankası grup şirketleri arasında yer alan Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır İçerenköy Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nuran Burcu Arkalı, hayati önem taşıyabilecek bir durumun habercisi olabilecek bulgular hakkında ise uyarılarda bulundu.

Baş ağrısı toplumda en sık görülen şikâyetlerin başında geliyor ve birçok sebepten kaynaklanabiliyor. Uluslararası Baş Ağrısı Derneği, bağ ağrısını 14 ana grup ve yüzlerce alt grupta sınıflandırırken, başka bir hastalıkla ilişkisi olmayan primer baş ağrıları, tüm baş ağrılarının yüzde 90’ını oluşturuyor.

Hastalığa bağlı olmayan bu ağrılı yaşamın özel, sosyal ve iş yaşamını olumsuz etkilediğini belirten Bayındır İçerenköy Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nuran Burcu Arkalı, primer baş ağrıları olarak adlandırılan ve sık rastlanan ağrı tipleri hakkında açıklamalarda bulundu:

 • Migren: 5 ile 40 yaş arasında ve kadınlarda daha sık rastlanır. Tek taraflı, zonklayıcı, 4 ile 72 saat sürebilen, orta veya şiddetli ağrılardır. Ağrıya, bulantı ve kusma sıklıkla eşlik eder. Kişi ışıktan ve sesten rahatsızlık duyar. Ağrı fiziksel aktivitelerden etkilenir ve günlük hayatı kısıtlar.
 • Gerilim tipi baş ağrısı: 10 ile 50 yaş aralığında görülür ve kadınlarda daha sık rastlanır. İki taraflı yaşanan ağrı 30 dakika sürebildiği gibi 7 güne kadar da sürebilir. Orta şiddette, künt, artıp azalan mengene – bant gibi sıkıştırıcı bir ağrı türüdür. Ağrıya eşlik eden başka semptom bulunmaz. Günlük aktiviteleri engellemediği gibi fiziksel aktivite ile de artış göstermez.

Uzm. Dr. Nuran Burcu Arkalı, baş ağrısı tedavisinin ağrının türüne göre ve hastaya spesifik planlanması gerektiğini ve hastanın yaşı, cinsiyeti, sosyal durumu, ek hastalıkları, kullandığı diğer ilaçlar gibi etkenlerin göz önünde bulundurularak karar verilmesinin önem taşıdığını iletti. 

BAŞ AĞRISI HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN BİR DURUMUN HABERCİSİ OLABİLİR

Baş ağrılarının yüzde 10’unu oluşturan sekonder baş ağrılarında, ağrıyı tetikleyen başka bir durumun söz konusu olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Nuran Burcu Arkalı, “Kafa veya boyun travması, inme, beyin kanaması, anevrizma gibi vasküler bozukluklar, tümör, madde kullanımı, enfeksiyon, homoestaz bozukluklar, psikiyatrik bozukluklar ve yüz ile kranyal yapılarda yer alan organlara bağlı olarak baş ağrısı tetiklenir” dedi.

Baş ağrılarında tanının hastanın öyküsü, klinik muayenesi, gerekirse beyin görüntülemesi ve ilave tetkikler ile birlikte değerlendirilerek konulduğunu belirten Uzm. Dr. Nuran Burcu Arkalı, hayati önem taşıyabilecek bir durumun habercisi olabilecek bulguları sıralayarak, bu bulgulardan bir ya da birkaçını yaşayanların en kısa sürede bir nöroloji kliniğine başvurması gerektiğinin altını çizdi:

 • Çok şiddetli ve ani başlayan baş ağrıları
 • Giderek şiddetlenen ve geçmeyen baş ağrısı
 • Hapşırmak, ıkınmak, cinsel aktivite veya efor ile ortaya çıkan baş ağrısı
 • Kafa travması sonrası ortaya çıkan baş ağrısı
 • Kol ve bacakta uyuşma, güçsüzlük, görme bozukluğu, konuşma güçlüğü gibi nörolojik semptomların eşlik ettiği baş ağrısı
 • Tedaviye rağmen düzelmeyen baş ağrıları
 • Baş ağrısının hep aynı bölgede olması
 • Yüksek ateş, uyku hali, kafa karışıklığı veya vücut döküntüsünün eşlik etmesi
 • İleri yaşta yeni başlayan baş ağrıları
- REKLAM -

İbil: Kimsenin Ayak Diremesine Aldırmadan Yasa Geçmeli

DİJİMED Başkanı Ersin İbil İbil, Dijital Medya Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili açıklamalarda...