Salı, Ekim 4, 2022
spot_img

‘Yasal olmayan bu tezgâhlar hastalığa davetiye çıkartıyor’

Sakarya
kapalı
15.2 ° C
15.2 °
15.2 °
53 %
3.7kmh
97 %
Sal
20 °
Çar
19 °
Per
20 °
Cum
20 °
Cts
18 °
Diğer Haberler

SAKARYA – Sakarya Optisyen Gözlükçüler Odası, işporta tezgâhlarında satılan gözlüklerin göz sağlığına büyük tehdit oluşturduğu konusunda uyardı.

Sakarya Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Aytaç Boz, görme araçlarının tamamının optik müesseselerden alınması gerektiğini vurgulayarak seyyar tezgâhlarda satılan gözlüklerin göz hastalıklarına davetiye çıkardığını söyledi. Gözlük kullanımında önce göz sağlığının olması gerektiğini anlatan Başkan Boz; “Vatandaşlarımız gözlük kullanırken önce estetik görünmesine ve modaya uygun olmasını tercih ediyor. Bizler de aynı fikirdeyiz. Ancak öncelikle göz sağlığımız için doğru camı ve sonrasında doğru kombinasyonu sağlamak gerekiyor. Günümüzde azalmış olsa da hala işporta tezgâhlarında, cami çıkışlarında, ucuzluk pazarı veya bitpazarı gibi sergi alanlarında dereceli gözlüklerin yakın gözlüğü adı altında satışa sunulduğunu görüyoruz. Yasal olmayan bu tezgâhlar hastalığa davetiye çıkartıyor.” dedi. 

Görme Araçları Optik Müesseselerden Alınır

Göz ve görme sağlığının insan hayatını, yaşam kalitesini etkileyen önemli bir faktör olduğunu söyleyen Başkan Boz; “Gözlük optik müesseselerden alınmalıdır. Lens optik müesseselerden alınmalıdır. Bunun dışında satılan ucuzluk pazarı, internet sitesi gibi satış alanlarından aldığınız gözlükler gözünüzün en büyük düşmanıdır. Güneş gözlükleri de buna dâhildir. Ucuzluk pazarından güneş gözlüğü almak da oldukça sık karşılaştığımız bir risktir. Ucuz gözlük estetik olarak hoşunuza gidebilir ancak çerçeveler kozmetik olarak teninize zarar verebileceği gibi camlardaki koruyuculuğu olmadığı için gözünüze ciddi zararlar vermektedir. Ayrıca kanunen dereceli gözlüklerin satışına izin verildiği tek yer optik müesseselerdir. Bu müesseselerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından düzenli aralıklarla denetlenmektedir. Gözümüzü ilgilendiren her konuda optik müesseselerde bulunan optisyenlere danışabilirsiniz.” dedi.

- REKLAM -

İbil: Kimsenin Ayak Diremesine Aldırmadan Yasa Geçmeli

DİJİMED Başkanı Ersin İbil İbil, Dijital Medya Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili açıklamalarda...