Salı, Ağustos 9, 2022
spot_img

‘Bu İmar Yönetmeliği Sakarya’yı Toprağa Gömer’

- REKLAM -
Sakarya
açık
32.7 ° C
32.7 °
32.7 °
39 %
4.8kmh
8 %
Sal
33 °
Çar
34 °
Per
31 °
Cum
34 °
Cts
35 °
Diğer Haberler
Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin İmar Yönetmeliğine dair değişiklik kararının Resmi Gazetede de yayımlandı. 
 
Sakarya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada yürürlüğe giren imar yönetmeliğinin Sakarya için geçerli olmadığı belirtilerek, “Uygulama, imar planlarında kat adetleri veya bina yükseklikleri belirtilmemiş parseller için geçerlidir” denildi.
 
Yapılacak olan İmar Değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “Sakarya BB, bu değişiklik Sakarya’yı kapsamıyor diyor. Sonrada ‘Uygulama, imar planlarında kat adetleri veya bina yükseklikleri belirtilmemiş parseller için geçerlidir’ diyor. Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmelikte 4’ncü Bölümün 9’ncu Maddesinde ‘50 metre ve geniş yollara cephe arazilerde 18 kata kadar bina yapılabilir ‘ibaresi yer alıyor. Bu yönetmenliğe göre Sakarya Caddesi, Palmiye Caddesi, Yenibosna Caddesinde 8 kat, Adnan Menderes Caddesinde 10 kat, Şeker Fabrikası önündeki Cadde de 14 kat, Atatürk Bulvarında 18 kat imar verilebilir. Burada yine gizli saklı bir plan mı var, yoksa halkın aklıyla mı oynamak istiyorlar? Yatay Mimari deniliyor, peki soruyoruz Cadde 54 projesinde neden 7 kat yaptırdınız? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedi. 
 
BU İMAR YÖNETMELİĞİ SAKARYA’YI TOPRAĞA GÖMER
‘Kentsel Dönüşümü bahane ederek Rantsal Dönüşüm yapmaya kimsenin hakkı yok’ diyen Başkan Ecevit Keleş, “Sakarya 1943-1967-1999 yıllarında yaşanan depremlerde çok ağır kayıplar verilmiştir. 1999’da Sakarya’da araştırma yapan ODTÜ hocalarının raporlarının incelemelerinin yapılması ve bu işi siyasetin dışında değerlendirilmesi gerekiyor. Kat arttırılmalı mıdır? Eğer yapılacaksa nerelerde yapılmalıdır? Bunlar bilimsel veriler çerçevesinde ele alınmalıdır. Resmi Gazete’de yayımlanan İmar Değişikliği ile Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklama birbirini tutmamaktadır. Yine ben yaptım oldu zihniyeti ile karşı karşıyayız. Japonya’da da her gün deprem oluyor ama yüksek binalar var, burada niye olmasın deniliyor. Buradaki en büyük yanılgı oranın toprak yapısında sıvılaşması yok, buralar da ise var ve balçık. Bilimden anlamayanlar, ben mühendisim derse sonuçları çok ağır olacaktır. Bu imar yönetmeliği Sakarya’yı toprağa gömer. Alacağınız yanlış bir karar, yanlış bir uygulama ile Sakarya’da 1999 depreminde şehit olan 3 Bin 891 deprem şehidinin kemiklerini sızlatacaktır. Bu şehitlerin yakınları da yakanıza yapışacaktır. Bu iş akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Siz sözünüzü söylediniz, ben de sözümü söyledim. Bunlarla tarihe not düşüyoruz” şeklinde konuştu.
- REKLAM -

Serdivan Belediyesi Yol Ağını Güçlendiriyor

Serdivan Belediyesi mahallelerde yaptığı iyileştirme, yeni yol açma ve asfalt çalışmalarıyla şehir içi ulaşımdaki konfor ve imkanları genişletiyor. İlçedeki yol...