Salı, Ağustos 9, 2022
spot_img

Özgüveninizi dental düzenlemeler ile geri kazanabilirsiniz

- REKLAM -
Sakarya
parçalı bulutlu
23.2 ° C
23.2 °
23.2 °
75 %
1.8kmh
76 %
Sal
33 °
Çar
34 °
Per
29 °
Cum
34 °
Cts
34 °
Diğer Haberler

Özgüvenli bir şekilde gülümsemek gülüş tasarımından geçiyor. Prof. Dr. Hüseyin Mehmet Kurtulmuş “Gülüş dizaynı yani ‘Hollywood Smile’ insana ayrı ve takdir edilesi bir özgüven verir. Özgüven eksikliği bir insanın doğası gereği en önemli içgüdüsüdür. Eksikliği ya da tatminsizliği ise stres sebebidir. Bu durum kişiye özel estetik dental düzenlemeler ile geriye çevrilebilir” diye konuştu.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Mehmet Kurtulmuş, gülüş dizaynı yani ‘Hollywood Smile’ın insana ayrı ve takdir edilesi bir özgüven verdiğini belirtti ve “Özgüven eksikliği bir insanın doğası gereği en önemli içgüdüsüdür. Eksikliği ya da tatminsizliği stres sebebidir. Organik sebepli hastalıklara açık hale gelen kişilerin ise yaşam kalitesi azalır, hayat enerjileri yok olur. Tüm bunlar yapılan kişiye özel estetik dental düzenlemeler ile geri çevrilebilir” ifadelerini kullandı.

Sadece estetik amaçlı yaptırılan müdahaleler sakıncalı mı?

Sağlıklı dişleri sadece estetik amaçlı yaptırmak halk arasında tavsiye edilmez fakat Prof. Dr. Kurtulmuş “Bu görüşe katılmıyorum. Eğer kişiler gülüşlerinden memnun değillerse ve mutsuzlarsa zaten sağlıklı bir yaşam sürmeleri mümkün değildir. Mutluluk ve gülümsemek her türlü sıkıntı ile mücadelenin baş ilacıdır. Siz eğer bu mucizevi, en kolay ve yanı başınızdaki araçtan mahsun kalıyorsanız mümkün olan en iyi şartlara bile sahip olsanız hayattan zevk almazsınız. Bu yüzden eğer gerekiyorsa, gülüş dizaynı hem organik kökenli birçok hastalıktan muzdarip kişiye hem de psikolojik iyileşmeye birinci derecede katkı yapan bir tedavidir” dedi.

Gülüş tasarımı hangi şekilde yaptırılmalı?

Gülüş tasarımı için implant mı yapılmalı, dişlerin kesilmesi doğru mu? Bir de dişlerin üzerine yapıştırılan kalıplar var. Prof. Dr. Kurtulmuş her iki tedavinin de farklı endikasyonu olduğunu söyledi ve “İmplant dişsizlik durumlarında ama eğer diş kesilmesini gerektiren kaplama tarzı bir tedavi gerekiyorsa da çok daha farklı ağız durumlarında kullanılır. Bu ikisini aynı potaya alıp karşılaştırmak bir elma ile armutu karşılaştırmak gibidir. Tabii her dişsiz alnın direkt sadece implant ile tedavisi en konservatif tedavidir. Ama bazen direkt dişler üzerine uygulanan estetik restorasyonlarda vardır ki, bu gibi durumlar zaten implant uygulamasına girmez ve diş üstü protezler uygulamak zorunludur. Bir de dişlere hiç kesim uygulamadan bile yapılabilecek protetik tedaviler vardır ki; bunlar ancak bazı özel durumlar ve ağız şartları varsa uygulanabilir. Örneğin, diş sıkma ve gıcırdatmanın olmaması, daha ön bölgelerde uygulanabilmesi, özel yuvalar için diş yüzeylerinin uygun olması ve çeneler arası mesafenin de yeterli olması gibi. Tüm bunlar alt alta konunca konuya hakim bir diş hekimi hatta protez uzmanı yani prostodontist kararına bırakılmalı ve hastanın bu karara tam ehemmiyetle güvenmesi çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

- REKLAM -

Rektör Hamza Al: Araştırma üniversitesi hedefimiz var

SAKARYA - Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesini ziyaret eden Rektör Hamza Al, Akademik Kurul Toplantısına da katıldı. Tıp Fakültesinde gerçekleştirilen...