Salı, Eylül 21, 2021

Akgün Altuğ ; ‘Bu sorun bir an önce çözülmelidir’

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısında konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; ‘Var olan mültecilerin yanı sıra; bölgelerinde sorun yaşayan milletlerden de ülkemize, ilimize yeni göç haberlerini almaya başladık. Bu sorun bir an önce çözülmelidir. Gelecek adına hem kültürel hem demografik anlamda maalesef sağlıklı bir ilerleme görülemiyor’ dedi.

Akgün Altuğ konuşmasında; ‘Dünyada çatışma ve şiddet olaylarının artmasına bağlı olarak göç eden ve sığınma arayan insan sayısında artış görülmektedir. Türkiye bu durumdan dünyada en fazla olumsuz etkilenen ülkedir. Dolayısıyla ülkemizde son birkaç yıldır bir mülteci gündemi var.

İlimizde; geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı; 15 bin 663, ikamet izni alanların sayısı; 13 bin 688 diğer kategoride olanlar; 10 bin olmak üzere toplam; 39 bin 351 mülteci yaşamaktadır.

SATSO olarak; ülkelerinde yaşanan savaş ve çeşitli nedenlerden dolayı ilimizde misafir ettiğimiz insanların Sakarya’daki durumunu değerlendirerek; eğitim, istihdam, sosyal yaşam ve kültürel adaptasyon gibi konuların ele alındığı çalıştaylar düzenledik.

Mülteci sorununun ilimizde krizden fırsata çevrilmesini, en azından düzenli bir sosyal hayat oluşturulmasını hedefledik. Biz ülke olarak bu halklara kapılarımızı açmakla kalmadık, ülkelerine destek de verdik.

Var olan mültecilerin yanı sıra; bölgelerinde sorun yaşayan milletlerden de ülkemize, ilimize yeni göç haberlerini almaya başladık. Bu sorun bir an önce çözülmelidir. Gelecek adına hem kültürel hem demografik anlamda maalesef sağlıklı bir ilerleme görülemiyor’ dedi.

 

İlgili Haberler

- REKLAM -