Pazartesi, Eylül 20, 2021

SATSO’da kentsel dönüşüm ve kat artışı konuşuldu

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısında kentsel dönüşüm ve kat artışı konuşuldu.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kentsel dönüşüm ve kat artışının da konuşulduğu meclis toplantısında Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ ‘Konut Anlayışı Değişmelidir’ diyerek; ‘Yeşil ilçemiz Sapanca çevresinde her yerde değişik binalar yükselmeye başladı. Sadece Sapanca değil, şehrin birçok yerinde bu yapı problemi var. Şehrimiz büyüyor ve her geçen gün nüfusu da artıyor. Mühendisliği ve tekniği göz önünde bulundurarak konutlarda kat bazında yukarıya çıkılabilir’ dedi.

SATSO 2. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Hasan Genç, Sakarya’nın imarlaşması konusunda öneride bulunarak “Yatay büyüme ile ilgili Sakarya’nın coğrafya olarak Erenler, Hızırtepe, Yeşiltepe Maltepe, Beşköprü, Esentepe, Kuruçeşme, Akmeşe sınırından dönüp Karaman, Camili, Korucuk bölgelerinde sırasıyla hilal şeklinde yükselti var. Bu yükselti altyapı, imarlaşma ve yüksek kat için çok uygun. Bu yükseltide yapılacak yapılar çok ciddi nüfusu barındıracak özellikte olduğu söylendi. Sakarya ovası da boş kalmış ve tarım yapılmış olur” dedi.

SATSO 31. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Behlül Bayrak ise kentsel dönüşüm ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Sakarya güzel bir şehir ve mesailerimizin dışında SATSO camiası olarak emek harcıyoruz. Kentsel dönüşümle ilgili binaların yüksek katlı olarak çıkılması şehrimizin daralmasına karşı nefes aldıracaktır. Daha derli toplu kuralları belli bir yapılanma tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

SATSO 28. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Emrullah Terzioğlu ise; “Kentsel dönüşüm şehrimiz için olmazsa olmazdır. Söylemlerden öteye eyleme geçilmelidir. Bu konu yıllardır konuşuluyor ancak bir aşamaya gelinmedi. Büyükşehir belediyesi ile bir aryaa gelinip iyi bir şehir planlaması yapılmalıdır. Bu plana sadık kalınmalıdır’ dedi.

İlgili Haberler

- REKLAM -