Salı, Eylül 21, 2021

’20-30’lu yaşlardaki insanlarda şikâyetler artıyor’

SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı ve SEAH Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, İlim ve Hikmet Vakfı tarafından düzenlenen çevrimiçi programa katıldı.

‘Sakarya’da Covid-19 Tecrübesi’ başlıklı konferansta konuşan Prof. Dr. Karabay, dinleyicilerden gelen soruları da cevaplandırdı.

Son zamanlarda mutasyon nedeniyle gençler ve özellikle çocuklarda virüsün daha yıkıcı etkisinin olduğuna dair iddialara ilişkin gelen soruyu da yanıtlayan Prof. Dr. Karabay, 20-30’lu yaşlardaki gençlerde şikâyetlerin arttığına yer verdi.

Prof. Dr. Oğuz Karabay’ın mutasyonun gençler ve çocuklardaki etkisi üzerine sorulan soruya verdiği yanıt şu şekilde: “Virüs üredikçe, bir insandan başka bir insana geçtiğinde şekil değiştiriyor. Virüsü yok etmek için antiviraller kullanıyoruz. Bu ilacı gören virüs bu ilaca rağmen yaşamayı başarıyor. Virüsün kendini koruma içgüdüsüyle yaptığı bu hareketlere biz mutasyon ismini veriyoruz. Mutasyona uğrayan virüs eski haline göre gençleri daha fazla etkiliyor.

Kasım 2020’yi baz aldığımızda İngiliz mutantı 1,3 kat daha hızlı bulaşıyor. 20-30’lu yaşlardaki insanlarda şikâyetler artıyor. Oluşan mutasyonlar gençleri tuttu. Aşı da virüsün üremesini engellemiyor. Aşılansanız bile enfekte olup başkalarına bulaştırabilirsiniz. Aşılananlardan da daha ağır geçirenler olduğu gibi yoğun bakım ünitesinde de tedaviyi gerektirenler de görülmeye başlandı.”

Kaynak: adayorum.com

İlgili Haberler

- REKLAM -