Köpek ve kedilerde tüy dökümüne dikkat

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Mustafa Yıldız köpek ve kedilerde tüy dökümünün nedenleri ile ilgili bilgiler verdi.

Mustafa Yıldız yaptığı açıklamda ‘Havaların ısınmasıyla evde,bahçede beslediğimiz kedi ve köpeklerde yoğun bir tüy dökümü görülmektedir. Evde sürekli tüy döken evcil hayvan çok da  hoş toplumumuzda karşılanmamaktadır. Temizlik sorun olurken tüylerinden ev ahalisi acaba bize hastalık geçer mi endişesi mevcuttur. Sırası gelmişken veteriner hekimin evcil hayvanınızın için ,size yapmış olduğu aşılama ve de paraziter ilaçlama programına harfiyen uyuyorsanız sizin için  endişe edecek bir durum ortada kalkmamaktadır.  Öncelikle halkımızın bu tüy dökümünün doğal bir süreç olduğunu bilmesi gerekmektedir. Kedi ve köpekler ilkbaharda ve de sonbaharda mevcut tüylerini belli bir zaman aralığında dökerler. Köpek kedilerdeki bu tüyler sezona göre yazın evcil hayvanınızı serin tutar kışın ise de sıcak tutar. Kış tüylerini bahar aylarında yaza çıkarken yaz tüylerini ise sonbaharda kışa girerken her yıl dökerler. Bu doğal bir süreçtir. Bu süreci kısa tutmak için kedi köpeğinizi tıraş yaptırabilirsiniz. Bu konuda veteriner kliniklerinden destek alabilirsiniz. Ya da deri vitamin desteklerinden veteriner hekim kontrolün de evcil hayvanınızda kullanabilirsiniz.

Kedi ve köpeklerde fizyolojik tüy dökümünün haricinde bir kısım deri hastalıklarında tüy dökümü olmaktadır.

Gıda intoleransı yada gıda alerjisi ne bağlı kedi köpeklerde tüy dökülmesi olabilmektedir. Deri hastalıklarına tüy dökme ile karakterize örnek olarak uyuz,bit, pire enfestasyonu ,mantar v.b. gösterebiliriz. Bu sorunları çözmek için veteriner hekimi arkadaşlarım sizlere gereken desteği vereceklerdir.Ne kadar erken müdahale ettirirseniz iyileşme süresi o kadar kısa sürede tamamlanmış olur. Siz de can dostunuz da rahat bir nefes almış olursunuz’ dedi.

İlgili Haberler

- REKLAM -