Çarşamba, Temmuz 28, 2021

‘Karasuda bir şeyler oluyor ve mağdur olan da halk’

Karasu’da imar planlarında rant iddialarına dair Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın açıklamalarına yanıt veren CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “Eğer bir alakası olmadığını söylüyorsa, kendi yönetim sınırları içerisinde yaşanan bu gelişmelere kayıtsız kalmamalı ve araştırmalıdır. Halkın yöneticisi olmak bunu gerektirir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş’in gündeme taşıdığı iddialara ilişkin, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, yazılı bir açıklama ile cevap vermiş ve açıklamasında, Başkan Keleş’i suçlamıştı. O suçlamalara Keleş, Belediye Başkanı Sarı’yı birilerinin değil halkın  yararını korumaya davet ederek cevap verdi. 

“KAMUOYU YARARINI GÖZETMEK, YANLIŞA DUR DEMEKLE OLUR”

Belediye Başkanı İshak Sarı’nın kamuoyu yararını gözetecek adımlar atması gerektiğini vurgulayan İl Başkanı Keleş, “Sayın Sarı, 4 ana başlıkta yöneltmiş olduğum sorulara, iddialara cevap vermeyi tercih etmeyerek, başta ben olmak üzere basın camiasına hakaret etmeyi tercih etmiş. Oysa ki sorularım oldukça sade ve açıktı. Daha önce de dile getirdiğim gibi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Karasu Belediyesi’nin uygulamalarında adaleti ve kamu yararını gözetmekle sorumlu olduğunu hatırlatıyorum. Ancak Sayın Sarı’nın bu hatırlatmadan çıkardığı anlamı çözebilmek oldukça zordur. Konunun asıl muhatabı Sakarya Büyükşehir Belediyesi olaya sessiz kalırken, kendisinin öne atılmasının nedeni nedir?  Kamuoyu yararını gözetmek, ‘cahil, bilinçsiz’ diyerek hakaret etmekle değil, yanlışa dur demekle olur” dedi.

“İDDİALARI DİLE GETİRME SORUMLULUĞUNU KENDİMDE GÖRDÜM”

Bölgede öne sürülen gelişmelerin dile getirilmesinde kendini sorumlu gördüğüne dikkat çeken Başkan Keleş, “Önemli olan bölgedeki planlamaları yapanlar değil, bu planlamalar yapılırken göz yumanlardır. Bu nedenle tartışmayı bu noktadan uzaklaştırmak, basit ve ucuz yollarla konuyu saptırmaktır. İmara ilişkin düzenleme senin yönettiğin belediye sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle kamuoyu yararının korunması ilk olarak sana düşmektedir. Bu noktada ben de Sakarya’nın 25 yıldır sahada görev yapan bir mühendisi olarak, yurttaşımın ve şehrimin yararını gözeterek iddiaları dile getirme ve kamuoyu ile paylaşma sorumluluğunu kendimde gördüm” ifadelerini kullandı.

“KARASUDA ÇOK BÜYÜK ŞEYLER OLUYOR DİYORUZ Kİ ŞEHİR PLANCILARINDAN BİR HEYET KURULSUN”

Karasu’daki olayların aydınlatılması için bir komisyon kurulmasını öneren Keleş, “Belediyenizi kim neden karalamaya ve baskı altına almaya çalışıyor onu ben bilmem. Benim bildiğim Karasuda bir şeyler oluyor ve mağdur olan da halk. Bu konuyu çözüme ulaştırmanın en basit yolu da denetimden geçer. Bağımsız şehir plancılarından oluşan bir heyet benim iddialarımı ve sizin cevaplarınızı denetlesin, kamuoyunu aydınlatsın. Bu sayede tüm gerçekleri Sakarya kamuoyu görmüş olur. Ortaya çıkan sonuç raporu hangimizin yüzüne çarpacak, görmüş oluruz. Tüm iddialar somut ve sadedir” şeklinde konuştu.

“BU KONUYA KENDİSİ DE BİR AÇIKLIK GETİRMELİDİR”

Belediye Başkanı Sarı’nın olayın neresinde olduğunu da soran Keleş, “Birileri çok büyük rant elde ediyor ve biz bundan öyle ya da böyle bir şekilde haberdar olduk. Asıl önemli olan kısım bundan sonrası. Başkan Sarı, bu rant olaylarının, iddialarının neresindedir? Bu konuya kendisi de bir açıklık getirmelidir. Eğer bir alakası olmadığını söylüyorsa, kendi yönetim sınırları içerisinde yaşanan bu gelişmelere kayıtsız kalmamalı ve araştırmalıdır. Halkın yöneticisi olmak bunu gerektirir” diye konuştu.

İlgili Haberler

- REKLAM -