Yağcıbedir Halıları Sakarya’da dokunacak

Balıkesir İli Sındırgı İlçe Belediyesi ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi arasında 5393 Sayılı Belediye Yasası’nın 18.maddesi (p) bendi gereğince Balıkesir İli Sındırgı İlçe Belediyesi ile kardeş şehir ilişkisi kurulması çalışmalarının başlatılması amacıyla gerekli olan meclis kararı alındı.

Konu ile ilgili Kasım ayı meclis toplantısında konuşan Başkan Ekrem Yüce Sındırgı’ya yaptığı ziyaret sonrası Sındırgı’da dokunan Yağcıbedir Halıları’nın Sakarya’da üretilmesi için 10 kişilik ekip gönderildiğini ve satın alma garantili Yağcıbedir Halıları’nın Sakarya’da üretilmesine başlanacağını açıkladı.

Yağcıbedir Halıları Hakkında

Yağcıbedir Halıları Yörük aşiretinin örf, adetleri ve geçmişlerini yansıtan bir sanat eseridir. Yağcıbedir halıları İlçe ve merkezi köylerde yaygın olarak dokunmaktadır. Yağcıbedir Halıları çok ince yün ipliklerden dokunur. Atkısı ve çözgüsünde yün ipliği kullanılır. Dm 2 sinde 1400-1600 düğüm bulunur. 1cm’ sinde 30-35 ilme bulunur. İlme düğümleri Türk Düğümü (Gördes) çok sağlam atıldığından halıların ömrü çok uzundur.

Bu gün Sındırgı yöresinde 10.000- 10.500 civarında tezgahta yılda 300.000 adet çeşitli ebatlarda Yağcıbedir Halısı dokunmaktadır.

İlgili Haberler

- REKLAM -