Pazartesi, Ekim 25, 2021

Yasin Çetin büyükşehirden ayrıldı

Haziran ayında Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olan Yasin Çetin, bu görevinden ayrıldı.

Geçtiğimiz dönemde Sakarya Büyükşehir Belediyesinde ilk olarak Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığında göreve başlayan ardından ise vekaleten Kültür Sanat Şube Müdürü olan Yasin Çetin, Haziran ayında süpriz bir kararla Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığına getirilmişti.

Çetin’in ilk olarak Ekrem Yüce’nin kültür ve basın konularındaki danışmanı olarak açıklanmış ancak daha sonra Büyükşehir Belediyesinin resmi sitesinden Çetin’in görev tanımında yer alan “Kültür ve Basın Danışmanı” ibaresi kaldırılmıştı.

Haziran ayından bu yana Ekrem Yüce’nin danışmanlığını yürüten Çetin, geçtiğimiz gün bu görevden ayrıldı. 

Çetin’in ismi Sakarya Büyükşehir Belediyesi resmi sitesinde başkan danışmanlarının olduğu bölümden de kaldırıldı. Çetin’in kendi isteği ile mi ayrıldığı yoksa görevine mi son verildiği konusunda ise bilgi alınamadı.

Yasin Çetin’in ardından Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlarının sayısı 3’e düştü. Adil Altan Güney, Mustafa Ak ve Sinan Çileli halen danışmanlık görevinde bulunuyor.

Çetin’in yerine başka bir danışma atanıp atanmayacağı ise bilinmiyor. 

Kaynak: Adayorum

Yasin Çetin Kimdir?

İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Drama ve Oyunculuk Bölümü’nden mezun olan Çetin, aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü Sahne Sanatları bölümü yüksek lisans programını bölüm birincisi olarak bitirdi. Sanat Bilimi programında doktora, Türk Geleneksel Tiyatrosu üzerine ise yüksek lisans tezini tamamladı. 16 Avrupa Başkentinin kültür-sanat politikaları ve etkinlikleri üzerine doktora tezini hazırladı.

Osmanlıca birçok tiyatro metnini, günümüz Türkçesine çevirerek literatüre kazandırdı. Çeşitli tiyatrolarca sahnelenmiş onlarca oyunda yazarlık, yönetmenlik ve oyunculuk yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları repertuvar kurulu üyeliği, daire başkanlığı danışmanlığı ile tiyatro akademilerinde kuruculuk, koordinatörlük, genel sanat yönetmenliği görevlerinde bulundu.

Akademik olarak Kocaeli Üniversitesi ile Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde dersler verdi. 2019 Mart seçimleri sonrası Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nda önce Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü ardından bu göreviyle birlikte Kültür Sanat Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Bu görevlerinin ardından 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle Başkan Danışmanlığı görevine getirilmiştir.

İyi derece İngilizce, orta derece Arapça bilen Yasin Çetin, evli ve 3 çocuk babasıdır.

İlgili Haberler

- REKLAM -