Büyükşehir, hizmet binası için neyi bekliyor?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Adapazarı Mithatpaşa Mahallesi SASKİ Teknik Hizmetler Birimi arkasında kalan alana yapmaya planladığı yeni hizmet binasına bugüne kadar başlanamamasının nedeni ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında projelendirdiği ve toplam büyüklüğü 40.470,00 m2 olan yeni hizmet binası için 2019 yılı sonu itibari ile 5 parsel/binanın kamulaştırılması için hukuki sürecin devam ettiği, hukuki sürecin sonuçlanmasını ardından Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hizmet binası için start vereceği bekleniyor.

Adım adım kamulaştırma süreci

Sakarya Büyükşehir Belediyesi yeni hizmet binası yapılacak alanın 8.310,59 m2’lik bölümünde 16 adet vatandaşa ait parsel ve bu parseller üzerinde 16 adet bina bulunmakta.

Parsel ve binaların kamulaştırılması ile ilgili çalışmalar sonrası yapılan uzlaşma toplantısı sonucunda; 6 parsel/bina sahibi ile uzlaşıldı, 10 bina-parsel sahibi ile uzlaşılamayarak hukuki süreç başlatıldı.

Açılan öncü davalar sonucu 5 parsel/bina sahibine mahkemenin belirlediği bedeller yatırılarak kamulaştırmaları tamamlandı. 2019 yılı sonu itibari ile kalan 5 parsel/bina için hukuki süreçin devam ettiği biliniyor. Pandemi nedeni ile dava süreçlerinin uzadığı ancak 2020 yıl sonuna kadar davaların karara bağlanacağı bekleniyor.

İlgili Haberler

- REKLAM -