Komşuya Bakanlıktan Kentsel Dönüşüm Desteği

Sakaryada kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yerel yönetimler tarafından toplantılar yapılıp; strateji belgeleri, analizler, fizibilite çalışma raporları hazırlanırken; Kocaeli basınında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Kocaeli’nde Kentsel Dönüşüm kapsamında kullanılmak üzere 1300+1150 rezerv konut yapacağı ve yıl sonuna kadar ihalesinin tamamlanacağı haberleri manşetlerde yer aldı.

Kocaeli basınında yer alan haberlere göre;

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kocaeli İl Koordinasyon toplantısında yaptığı açıklamada Kentsel dönüşümün çok zor bir süreç olduğunu ve bu süreçte sadece ilçe belediyelerinin buna gücünün yetmediğini vurguladı.

Bakan Kurum “TOKİ tarafından Körfez ilçesinde 97 bin metrekarelik alanda 1300 rezerv konut yapacağız. Burada üreteceğimiz rezerv konutları da Barbaros, Kabakoz dediğimiz Güney Mahallesi’nde yapacağız. Bu çerçevede çalışmalarımızı bitirmek üzereyiz. Ekim ayı içerisinde rezerv konutlarımızın ihalesini yapacağız.

İzmit Cedit Mahallesi’ndeki dönüşüm projesini ilçe belediyemizin de bu noktada yaşadığı zorluklar nedeniyle Büyükşehir Belediyemiz ve Bakanlığımız bu projede vatandaşımıza verilmesi gereken her türlü desteği verecek. Orada katları da azaltıyoruz, yani İzmit’e, Kocaeli’ye yakışacak yatay mimari dediğimiz 4-5 katı geçmeyen evler yapılacak. Bu projeyi İzmit Cedit Mahallesi’nde uygulayacağız. Bu proje örnek bir dönüşüm olacaktır. Bu projenin ihalesini, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız 1150 konut olarak tasarımını yaptı. Yıl sonuna kadar ihaleyi gerçekleştireceğiz” dedi.

Kaynaklar:

https://www.enkocaeli.com/haber/4927209/bakan-kurum-cedit-mahallesi-icin-tarih-verdi

https://www.kocaelitv.com.tr/haber-bakan-kurum-dan-kocaeli-ye-mujde-ustune-mujde-51309.html

İlgili Haberler

- REKLAM -