Pazartesi, Eylül 20, 2021

Hürriyet Mahallesi’nden Siyasi Partilere Çağrı

Yıllardır mahallelerine yapılmak istenen Taş ocağına karşı mücadele eden Hürriyet mahallesi sakinleri, siyasi partilere ‘gelin taş ocağı yapılmak istenen yeri gözlerinizle görün’ diye çağrıda bulundu.

Karasu’nun Hürriyet Mahallesi sakinleri,  mahalleye yapılmak istenilen taşocağına karşı idare mahkemesine karşı dava açıp 2 kez kazanmış, fakat kazandıkları davalar önce ehliyet, sonra da usul gerekçesi ile Danıştay tarafından bozulmuştu. Bunun üzerine Sakarya Barosu’nun önceki başkanı, Sakarya Kent Çalışma Derneği Başkanı Av. Zafer Kazan’ın vekilliğinde köylüler ‘Adil yargılanma haklarının ihlal edildiği’ gerekçesi ile süreci Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı.
 AYM’den çıkacak sonucu bekleyen mahalle halkı,  süreç sona ermeden taş ocağının faaliyete geçirileceğine ilişkin duyumlar üzerine toplanarak, tepkilerini dile getirdiler. Kendi bölgelerinde taş ocağına karşı mücadele eden Geyve Doğal Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan ile Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Yöneticisi Deniz Akar’ın da destek verdiği açıklamada, ‘burada yaşayanlara rağmen bir adım atılamaz, mahallemizde taş ocağı istemiyoruz’ dediler.

Mahalleli adına konuşan muhtar Abdurrahman Denizhan,  ‘Taşocağı meselesi 12 yıldan beri sürüyor. Bütün geçim kaynağımız orası. Hayvanlarımız, fındık bahçelerimiz, tarım alanları, su kaynakları orada. Burası olmazsa biz olmayız. . Fındığımız, çam fıstığımız, taflanımız, ıhlamurumuz bir arada burada, burası bir kuş cenneti. Devlet büyüklerine ve yetkililere sesleniyorum. Gelip burayı ziyaret edip gözlerinle görsünler, buraya taş ocağı yapılır mı öyle karar versinler’ dedi.

Açıklamanın sonunda bir çağrı da siyasi partilere yapan mahalleli, “şehirdeki siyasi partilerin yetkilileri gelsinler, bir soğuk ayranımızı içsinler. Kendilerine taş ocağı yapılmak istenen yerleri gezdirelim. Gözleri ile görüp kendileri buraya taş ocağı yapılır mı karar versinler’ diye konuştular.

Halkın bu çağrısına ilk cevap, destek için orada bulunan CHP Sakarya İl Yöneticisi Deniz Akar’dan geldi. Akar, Mahalle halkının haklı tepkisine destek verdiklerini ve sürecin her aşamasında Hürriyet Mahallesi ile dayanışma halinde olacaklarını ifade etti. Akar, konuyu gerçekleşecek ilk İl Yönetim Kurulu toplantısına taşıyacağını ve daha katılımlı bir ziyaret gerçekleştireceklerini ifade etti.

İlgili Haberler

- REKLAM -