Sakarya’da Milli Tarım Projesi başlatılabilir mi?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Haziran ayı Olağanüstü Meclis Toplantısında ileride mezarlık olması için bağışlanan tarla vasıflı taşınmazın satışını geri çekilmesi sonrası Sakaryalılar belediyelerin sahip olduğu tarlalar ile ilgili;

  • Belediyelerin mülkiyetinde kaç tarla var?
  • Belediyeler tarlalarını başkası tarafından kullanıp kullanılmadığını tespit için periyodik olarak kontrol ediliyor mu?
  • Belediyeler tarlalarından kaçını, ne amaçla kiralandı ve ne kadar gelir elde edildi?
  • Belediyeler bugüne kadar bağış yoluyla elde ettiği kaç taşınmazın satışını yaptı?
  • Belediyeler bu tarlalardan tarıma elverişli olanlarını çiftçilere ücretsiz ekim amaçlı verebilir mi?

sorularını sormaya başladığı bu günlerde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Erenler Alancuma’da hayata geçirilecek Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Yüce Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi ile ilgili yaptığı açıklamada ‘Sakarya’da tarımın profesyonel bir hale dönüşmesinin yanı sıra gençler tarıma özenecek ve projenin içerisinde seyir terasları, sanal gözlüklerle hayvan bakışları, tarımın tarihi, gözlem kulesi ve birçok sosyal donatı alanı yer alacak” dedi.

Sakarya’nın tarımda şaha kalktığı bu günlerde Başkan Ekrem Yüce’nin Sakarya’da tarıma yönelik yaptığı çalışmalar ve belediyelerin mülkiyetindeki tarla vasıflı taşınmazlar, akıllara 2016 yılında Milli Tarım Projesi olarak başlayan 2019 yılında Tarımda Milli Birlik adını alan projeyi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Topraklarımız var ama doğru planlama yaparak, yeterli teknik destek sağlayarak hakkıyla değerlendiremiyoruz. Meralarımız var ama et fiyatları almış başını gidiyor. İhtiyacımızı karşılayabilmek için ithalat yapmak zorunda kalıyoruz” sözlerini getirdi.

Şimdi; Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi himayesinde ‘Sakarya Milli Tarım Projesi’ başlatsa.

Belediyeler ellerindeki tarıma elverişli tarlaları proje kapsamında Sakarya Büyükşehir Belediyesi Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi’ne devretsin yada kullanım hakkı verse.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi bu tarlaları merkezde eğitim alacak çiftçilere ve gençlere; teknik destek, tohum, anıza direkt ekim makinesi-taş toplama makinesi-kompost karıştırma makinesi-çiftlik gübresi (kompost) dağıtma römorku vb. hibesi, alternatif ürün ekimine yönlendirme, alım garantisi ile ekim amaçlı ücretsiz verse. Tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için her karış toprağımız tohumla buluşsa güzel olmaz mı?

İlgili Haberler

- REKLAM -