Belediyeler ‘Yeni Düzene’ hazır mı?

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında dünya geneline yayılmaya başlayan (Covid-19) koronavirüsü ile Mart ayından bu yana ülke olarak mücadele ediyoruz. Bu zorlu mücadelede belediyelerin üzerindeki sorumluluk ve yük çok arttı. Sokak dezenfeksiyonundan, sosyal mesafenin korunmasının sağlanmasına, maske üretiminden, dezavantajlı grupların desteklenmesinden sokakta sahipsiz yaşayan hayvanlara kadar mücadelenin her aşamasında önemli roller üstlendiler.

Artık yeni bir sürece girdik. Peki; şimdilik kontrollü normalleşme süreci dediğimiz ancak bundan sonra yeni bir yaşam düzeni olacak bu süreç için belediyeler hazır mı?

Normalleşme süreci için eylem planı hazırladılar mı? Belediyeler verdikleri hizmet alanları için riskleri belirleyip alınacak önlem yada tedbirleri belirleyip/alıp yazılı hale getirip, çalışanları ve vatandaşlarla paylaştı mı?

Ekonomik Destek İhtiyacının Oluşması adına Belediyeler kendilerine ait uygun arazileri belirleyerek tarımsal faaliyetler için kullandırılması sağlamak amacıyla çalışma yaptı mı?

Açık alanda sosyal etkinlik (konser) ve psikolojik destek programları planlandı mı?

Belediyelerin Yaz Spor Okulları ile ilgili planlama yapıldı mı?

Pandemi Eylem Planlarını hazırladı mı?

Covid 19 tanısı konulan ev, karantinaya alınan sokak veya mahallelerde evsel atık toplama prosedürü geliştirildi mi?

Maske ve eldivenler için tıbbı atık prosedürü geliştirildi mi?

Açık spor faaliyetleri yapılan spor aletleri sosyal mesafeli olarak yeniden düzenlendi mi?

Kent parklarındaki yürüyüş yolları ve oturma alanları sosyal mesafeli olarak yeniden düzenlendi mi?

Kent mobilyaları sökülerek / seyreltilerek sosyal mesafenin korunmasına sağlandı mı?

Yeni satın alınacak kent mobilyalarında sosyal mesafeye uygun ürünler seçilmesi ile ilgili çalışmalar yapıldı mı?

Maske ve eldivenlerin bertarafı için ofis ve kentsel alanlarda temassız, pedallı çöp kutuları konulması planlandı mı?

Ortak kullanım alanlarındaki musluk, kapı, sabunluk, dezenfektan, çöp kutuların temassız kullanır hale getirildi mi?

İşyeri denetleme formları talimatları revize edildi mi?

Yeni açılacak işyerleri için pandemi ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı mı?

Yaya geçitlerindeki Bas-Bekle-Geç butonları temassız hale getirme çalışmaları başladı mı?

Başta Bulvar ve Çark Caddesi olmak üzere vatandaşların temizlik ihtiyacı için çeşmeler yapılması planlandı mı?

Toplantıların yüz yüze temasın azaltılarak online görüşmeler şeklinde yapılması için altyapı hazırlandı mı?

Belediye Kütüphanelerinde ödünç verilen kitaplar ultraviyole ışınları ile yada başka yöntemlerle dezenfekte edilmesi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı mı?

Kapalı alanlardaki havalandırma sistemleri ile ilgili bakım onarım yada revizeler yapıldı mı?

Belediyeler tarafından verilen Toplu Taşıma Hizmetlerinde riskler belirlenip, alınacak önlemler yada tedbirler ve kontrol mekanizmaları belirlendi mi?

Yayaların sosyal mesafesi için mümkün olan alanlarda trafik şeritlerinin daraltılarak ya da şerit kapatılarak yaya yürüyüş alanlarının genişletilmesi sağlandı mı?

Yaya akışının yoğun olduğu cadde, sokak ve ana arterlerde güvenli mesafeyi oluşturmak adına işyerlerinin yol işgaline izin vermemek suretiyle yayalar için güvenli alanın genişletilmesi sağlandı mı?

Yaya akışının yoğun olduğu cadde, sokak ve ana arterlerde işletmelerin yaya yolu üzerine satışa sunmuş oldukları mal ve malzemeleri, tabela, totem vb. reklam elemanlarını çıkartarak vatandaşın güvenli mesafesini engellemeye yönelik işgaline izin verilmeyecek, yayalar için güvenli alanın genişletilmesi sağlandı mı?

Kapalı otopark, açık otopark ve yol kenarı otoparklarda QR Kod ile ödeme ve Kart54 ile ödeme ve temassız kredi kartı ile ödeme sistemlerine geçiş için çalışmalar başlatıldı mı?

Belediye hizmetleri için vatandaşların internet yada e-devlet üzerinden yapılabilecekleri başvuruların çeşitliliği arttırıldı mı yada çalışma başlatıldı mı?

Bu soruların bir çoğunu belediyeler belki yaptı yada yapmak üzere çalışmalara başladı, ancak maske dağıtımı, erzak dağıtımı, dezenfekte, maske üretimi, sosyal mesafe çalışmaları, işletme denetlemeleri, ateş ölçme vb. faaliyetleri dışında bu konularda yaptıklarına dair ne haber servisi edildi ne de belediye web sitelerinde yer aldı.

Sakarya artık gönül belediyeciliğinin yanında farklı belediyecilik bekliyor.

İlgili Haberler

- REKLAM -