Justinianus Turizm Merkezi projesi için geri sayım

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın 31 Mart 2019 seçimlerinde yer alan Justinianus Köprüsü Turizm Merkezi projesi, Karayolları Genel Müdürlüğünün 2018 yılında başlattığı restorasyon çalışmalarının tamamlanmasını bekliyor.

2017 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 430 metre uzunluğunda 10 metre genişliğindeki tarihi köprünün restorasyon uygulaması (Zafer Takı, Apsisli Yapı, Tonozlu Yapı ve Sarnıç Yapılarının Restorasyonu, çevre düzenlemesi dahil, Esaslı Onarım) olarak ihale edilen Justinianus Köprüsü Restorasyon işine 2018 yılında başlandı. 29 milyon liraya mal olacak restorasyon için süre 900 takvim günü olarak belirlendi. 2021 yılında tamamlanması beklenen restorasyon işi 2004 yılında kurularak tarihi yapıların restorasyonu alanında faaliyet gösteren Zülfikar Halefoğlu tarafından yapılıyor.

Justinianus Köprü Restorasyonun tamamlanmasının ardından Serdivan Belediyesi’nin 150 dönümlük alanı turizme kazandırmayı hedefliyor.

Yusuf Alemdar Justinianus Köprüsü Turizm Merkezi Projesi ile ilgili olarak 31 Mart seçimleri öncesi yaptığı açıklamada ‘Proje kapsamında; bölgede çevre düzenlemesi ve aydınlatma çalışması yapılacağını ifade eden Başkan Alemdar, “Justinianus Köprüsü’nü de içerisine alan 150 dönümlük alanda çevre düzenlemesi gerçekleştirerek mesire yerleri oluşturacağız. Kullanarak koruma misyonuyla hareket ederek sahip olduğumuz kıymetli bir mirası turizme kazandıracak, böylece yerli ve yabancı turistlerin Serdivanımızı ve şehrimizi ziyaret etmesini sağlamış olacağız” açıklamalarında bulunmuştu.

İlgili Haberler

- REKLAM -