‘Melen Botanik Vadisi atıl alan ekonomiye katkı sağlayacak’

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Başkan ile Baş Başa’ programına konuk oldu.

Moderatörlüğünü İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel’in üstlendiği programda Melen Botanik Vadisi’ne değinen Başkan Yüce, “Melen isale hattı projesinin üzerinde bulunan alanın hem İSKİ’den hem de OGM’den Büyükşehir Belediyesi olarak kullanım ve işletme hakkını aldık. İsale hattının üzerindeki alana ıhlamur ve akasya ağaçları dikeceğiz. Hemen yanlarında bir yürüyüş parkuru ve bisiklet yolu olacak. Bunların hemen ortasında ise nane, melisa, kantaron, ekinazya ve kuşburnu gibi hem tıbbi hem de aromatik bitkilerin ekimini yapacağız. Toplamda 4 bin dekar alanda gerçekleştireceğimiz projemiz için ciddi emek sarf ediyoruz. Burada atıl durumda bulunan alanı ekonomiye katkı sağlamak amacıyla değerlendiriyoruz” dedi.

Arı ve ürünleri ile tedavi merkezi

Başkan Yüce “Ayrıca her 10 kilometrede bir arı kovanları yer alacak. Böylelikle organik bal üreteceğiz. Bölgede bir de apiterapi merkezi kuracağız. Yani arı ve arı ürünleri ile tedavi merkezi oluşturacağız. Kozmetik sanayiye de katkı sunacağız. İnsan sağlığını katkı olacak çalışmaları da yine bu alanda gerçekleştireceğiz. Bu düşüncelerle projemizin evvela Sakarya’mıza ülkemize ve dünya insanlığına hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

İlgili Haberler

- REKLAM -