Cuma, Aralık 3, 2021

Matur’dan ‘Market54’ önerisi

T54 Genel Yayın Müdürü Sezai Matur t54.com.tr internet sitesinde yayınlanan son yazısında, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye Süt54, Et54, Bal54’ten sonra gelecek bir Market54 bu şehre çok yakışacaktır önerisinde bulundu.

T54 Genel Yayın Müdürü Sezai Matur’un o yazısı

Yüce’ye önerim: Market54

Büyükşehir Belediyesi halka ucuz süt ve et ulaştırma iddiasıyla başlattığı çalışma beğeni topladı.

Adapazarı, Erenler ve Serdivan’da olmak üzere üç ayrı noktada vatandaşa Süt54 ve ve Et54 markasıyla kıyma ve kuşbaşı et satılıyor.

Evet BELPAŞ üzerinden satılan Süt54 de, Et54 de vatandaştan ilgi görüyor.

Ancak bu ilgi beklenen düzeyde değil.

Çünkü fiyatlar çok çok uygun değil.

Sütün litresi 4 buçuk lira..

Ama köyden 3 liraya 3 buçuk liraya süt alan gelip Süt54’ten 4 buçuk liradan süt almıyor.

Süt54’te satışa sunulan sütün son derece sağlıklı olduğunu biliyorum.

Fiyat Sakarya ölçeğine göre yeniden düzenlendiğinde Süt54 bugün olduğundan çok daha fazla ilgi görecek ve gerçek amacına daha fazla hizmet edecektir.

Kırmızı Et Üreticileri Birliği aracığıyla satışa sunulan Et54’te ise kıyma 45 lira, kuş başı 49 lira…

Kasaba göre fiyatlar uygun ama bazı marketlerde de bu fiyata satış yapılıyor.

Oysa Et Süt Kurumu’nda kıyma 34 liraya kuşbaşı 37 liraya satılıyor ve insanlar ucuz et için Ramazan mübarek sabahın 6’sında kuyruğa girip saatlerce 1 kilo kıyma alabilmek için bekliyor.

Bence bu noktada üretici birlik de Büyükşehir Belediyesi de bu işte çok fazla kar amacı gütmeden kıyma ve kuşbaşı fiyatlarını yeniden düzenlemeliler.

Bal54’te de satışlar başlamış.

Arıcılar Birliği’nin ürünleri satılan Bal54’ün fiyatlarını bilmediğim için herhangi bir değerlendirme yapamayacağım.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin tarımsal ve hayvansal ürünlerin halka ulaştırılmasında aracılık etmek adına başlattığı bu hamle, geçmişte bu şehirde çok başarılı örnekleri sunulan tanzim satış mağazasına benzer bir belediye marketine dönüşebilir. Süt54, Et54, Bal54’ten sonra gelecek bir Market54 bu şehre çok yakışacaktır.

Son dönemde bir çok şehirde yeniden hayata geçirilen belediye marketlerine benzer, Market54 veya bir başka isimle açılacak bir belediye marketi, Sakarya’da tüketiciyle dalga geçer gibi fiyat düzenlemesi yapan marketlerin de kendilerine bir çeki düzen vermesini sağlayabilir.

Ekrem Yüce’yi süt, bal ve etle ilgili girişimlerinden rahatsız olup, vazgeçirmeye çalışanların olabileceğini tahmin ediyorum.

Özetle ben Yüce’nin doğru bir yola çıktığını söylerken, engelleme çabalarına aldırış etmeden Market54 çatısı altında Sakarya halkına ucuz gıda sağlamasını öneriyorum.

Kaynak: https://t54.com.tr/makale/4336526/sezai-matur/koronadan-baska-hangi-salgin-hastalik-var

İlgili Haberler

- REKLAM -