Perşembe, Haziran 24, 2021

Marmara Bölgesi’nin en kapsamlı laboratuvarı olacak

Hızırilyas Su Yönetimi Merkezi’nin bulunduğu bölgeye kazandırılan laboratuvar projesini yerinde inceleyen Başkan Ekrem Yüce, “Bin 720 metrekare alan üzerinde inşa ettiğimiz proje yüzde 90 seviyelerine ulaştı. Suyun yolculuğunu son teknolojiyi kullanarak takip edeceğimiz çalışma Marmara Bölgesi’nin en kapsamlısı olacak. İç tefrişatını da kısa sürede tamamlayarak şehrimizin hizmetine sunacağımız laboratuvar projesi hayırlı olsun” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SASKİ marifetiyle Hızırilyas Su Yönetim Merkezi’nde inşa çalışmaları devam eden laboratuvar projesini yerinde inceledi. Bin 720 metrekare alan üzerinde kurulan projenin uluslararası standartlarda hizmet sunacağını aktaran Başkan Ekrem Yüce, çalışmalarda gelinen son noktaya ilişkin bilgiler alarak, ekiplere kolaylıklar diledi. Başkan Ekrem Yüce, projenin yüzde 90 seviyelerine geldiğini ve bölgede öncü olacak projenin suyun yolculuğunun anlık olarak son teknoloji kullanılarak takip edileceğini belirtti.

Bölgenin en kapsamlı laboratuvarı

Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Ekrem Yüce, “Ülkemizin içerisinde bulunduğu salgın hastalıkla mücadelemizi kararlılıkla sürdürürken, devam eden projelerimizi de takip ediyoruz. Hızırilyas Su Yönetim Merkezi bölgesinde bin 720 metrekare alan üzerinde inşa edilen projemiz ile suyun yolculuğunu son teknolojiyi kullanarak takip edecek, hemşehrilerimizin musluklarına kaliteli su ulaştırmaya devam edeceğiz. Şunu da ifade etmeliyim; tam donanıma sahip laboratuvarımız Marmara Bölgesi’nin en kapsamlısı olacak. Yüzde 90 seviyelerindeyiz. İç tefrişatını da hızla tamamlayarak şehrimizin hizmetine sunacağız. Hayırlı olsun” dedi.

Suyun yolculuğuna detaylı takip

Türkiye’nin en kaliteli içmesuyunu musluklara ulaştırdıklarını dile getiren ve suyun kalitesini arttırmak adına çalıştıklarını belirten Başkan Ekrem Yüce, “Karaman Atıksu Arıtma Tesisi yanında bulunan mevcut laboratuvarımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın istediği tüm parametrelerde yeterlilik belgesine sahiptir. Aynı zamanda SASKİ marifetiyle geliştirilen ve birçok yerde örnek olarak gösterilen Scada yazılımı ile Sakarya’da suyun yolculuğunu kusursuz bir şekilde takip ediyoruz. İnşallah yeni laboratuvarımız da hizmete başladığında dünya standartlarında arıtılan ve güvenli bir şekilde çeşmelere ulaştırılan Sakarya’mızın suyunu son teknoloji cihazlarımız ile daha detaylı izlemeye devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Tam donanıma sahip olacak

SASKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise şehrin yeni laboratuvarın detaylarına yer verildi: “Tam donanımlı laboratuvarımızın içerisinde kimyasal atık depoları, ön işlem odaları, yıkama ve yakma odaları, saf su üretim merkezi, içmesuyu ve atıksu numune hazırlama laboratuvarları, azot tayin, kromotografi, destilasyon, spektro-fotometre ve ekstraksiyon odaları, teknik alanları ve son teknoloji cihazları ile suyun her yönünü en iyi şekilde takip edeceğiz” denildi.

İlgili Haberler

- REKLAM -