SAÜ Viral Örnek Alma Kitini tanıttı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Türkiye’de ilk defa geliştirilecek olan dünyada ise sayılı ülkelerin geliştirebildiği Viral Örnek Alma Kitinin tanıtımını yaptı.

Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve canlı olarak yayınlanan basın toplantısında; patenti Sakarya Üniversitesi tarafından alınmış, Covid-19’un teşhisinde ülkemiz adına önemli bir katma değer sağlayacak ve Sakarya’da üretilecek olan Viral Örnek Alma Kitinin tanıtımı yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın başkanlık ettiği toplantıda ürünün tanıtımını; SAÜ Dahili Tıp Bilimleri öğretim üyelerinden Prof. Dr. Oğuz Karabay ile Prof. Dr. Mehmet Köroğlu yaptı.

Viral Örnek Alma Kiti Prof. Dr. Oğuz Karabay, Prof. Dr. Mehmet Köroğlu ve Prof. Dr. Mustafa Zengin tarafından geliştirildi.

Viral Örnek Alma Kiti Sakarya’da Sakaryalı bir firma tarafından üretilecek. Yurtdışına göre 3/1 fiyata mal olan ürün günde 10.000 adet olarak üretilebilecek.

Viral Örnek Alma Kiti il ilgili detaylar

Ürünün adı:

COVID-19 ve diğer viral enfeksiyonlar için örnek alma seti.

Ürünün amacı nedir ?

Bu ürün, başta COVID-19 olmak üzere solunum yolu viral enfeksiyonu şüpheli hastalardan sürüntü örneği alımında kullanılan özel bir çubuk ve bu çubuğun konulduğu viral taşıma besiyerinden (VTB) oluşmaktadır.

Ürünü kim geliştirmiştir ?

Viral taşıma besiyeri üniversitemiz öğretim üyeleri (Prof. Dr. Mehmet Köroğlu, Prof Dr. Mustafa Zengin, Prof Dr. Oğuz Karabay ) tarafından üniversitemiz teknokentinde formülize edilmiş ve üretilmiştir. Bu ürünün plastik aksamı için İlimizde bulunan bir plasti fabrikasından (Can plastik) destek alınmış ve üniversite sanayi işbirliğine gidilmiş ve son ürün elde edilmiştir.

Ürün kullanıma uygun hale gelmiş midir?

Bu ürün COVID-19 salgını yaşandığı 2020 yılında yaklaşık bir aydan beri ilimizde bu ürün başarı ile kullanılmaktadır. Bugün ihtiyaca göre günlük 10.000 adet seri üretim yapılabilecektir.

Bu ürünün bir çok ülkede kullanılan vizkoz pamuk uçlu ürünlere üstünlüğü nedir?

COVID-19 ve diğer viral enfeksiyonlar için örnek alırken kullanılan özel sürüntü çubuğu dakron veya rayon yapıda olmadığı takdirde yanlış negatif sonuçlar alınmaktadır. Özellikle pamuk veya vizkoz içerikli örnek alma çubukları yanlış negatif sonuçlara sıkça neden olmaktadır. Bu tür nükleik asit temelli testlerde mutlaka dakron ya da rayon temelli ürün önerilmektedir. Geliştirilen bu ürün dakron temelli bir üründür.

Ülkemizde dakron uçlu çubuklar zaten yaygın olarak üretilmek temidir?

Ülkemizde dakron uçlu sürüntü çubuğu şimdiye kadar üretilememekte ve yurt dışından ithal edilmektedir. Bu ürün ile ülkemizde ilk defa dakron uçlu sürüntü çubuğu üniversitemiz öğretim üyelerinin öncülüğünde Sakarya’da üretilmiştir. Seri üretime geçilmiş ve gerektiğinde günlük üretim sayılarına ulaşılacaktır. Üniversite-Sanayi işbirliği içerisinde üretilmiş olup, bu konuda güzel bir örnek teşkil etmektedir.

Ülkemizde COVID-19 salgınında örnek almak için dakron uçlu çubuğa ulaşım kolay mıdır ?

Hayır. Hali hazırda dakron uçlu sürüntü çubuğu yurt dışından da ithal edilmektedir. Ancak bu türlü ürünlerin arzı arttığı için COVİD 19 salgının yaşandığı bu dönemde dakron uçlu örnek alma çubuğu neredeyse mümkün olmamaktadır. Söz konusu örnek alma seti şu anda tüm dünyada temin edilememektedir. Dünyada birkaç üretici mevcuttur. Onlar da sadece bazı ülkelerin ihtiyacını karşılayabilecek üretmektedir. Bunun yerine başka yapıda (çoğu pamuk bazlı) sürüntü çubukları kullanılmak zorunda kullanılmaktadır. Ancak pamuk uçlular da yalancı negatif sonuçlarla toplum sağlığını etkileyen sonuçlara neden olmaktadır.

Bu ürün yerli ve milli midir ?

Yabancı alternatiflerine göre ekonomikmidir ? Bu ürün tamamen SAU öğretim üyeleri ve Sakarya’da hizmet veren bir plastik fabrikası katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. İthal edilen ürünler ile kıyaslandığında çok daha uygun maliyetlidir. İthal ürünler mevcut şartlarda 4-5 USD iken geliştirilen ürün yaklaşık 1,5 USD’ye mal olmaktadır.

Bu sıkıntılı günlerde Üniversitemiz, ilgili girişimcimiz ile birlikte bu ürünü ülkemizin kullanımına sunmaktan mutluyuz. Yerli ve milli projeleri gerçekleştiren Sakarya Üniversitesinde geleceğe yön verme hedeflerimize yenilerini eklemek hedefindeyiz. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile temasa geçilmiş olup bu ürünün kullanımı için ürettiğimiz bu ürünleri herhangi bir kar beklentisi olmaksızın halkımızın faydasına sunmaktan mutlu olacağız.

İlgili Haberler

- REKLAM -